İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Bursa'ya geliyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Bursa'ya geliyor.16182
  • Giriş : 09.05.2008 / 18:26:00

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ''Kraliçe II. Elizabeth'in gelişi, Bursa'nın tanıtımına büyük katkı yapacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Harput, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın 5 gün içinde gerçekleşecek Bursa programları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Tarihi mirasın gelecek nesillere taşınması ve tarih bilincinin oluşturulması amacıyla kurulan Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB), 2008 yılının ilk buluşmasının yarın Bursa'da gerçekleşeceğini belirten Harput, TKB Bursa buluşmasının açılış konuşmasını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yapacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün TKB Bursa Buluşmasının toplantısına katıldığı sırada eşi Hayrünnisa Gül'ün de, tarihi Cumalıkızık Köyü ile Kaplıkaya Çocuk Yurdunu ziyaret edeceğini anlatan Harput, Cumhurbaşkanı ve eşinin daha sonra Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Safa Uslu'nun nikah törenine katılacağını bildirdi.

Ulusal Egemenlik Sempozyumu'nun, AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik'in girişimleriyle bu yıl Bursa'da yapılacağını ifade eden Harput, 12 Mayıs Pazartesi günü Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) düzenlenecek sempozyumun, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın katılımıyla gerçekleşeceğini kaydetti.

-KRALİÇENİN Bursa ZİYARETİ-

Harput, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip'in de Türkiye ziyaretleri kapsamında 14 Mayıs Çarşamba günü 5 saatliğine Bursa'ya geleceğini hatırlatarak, ''Türk kültürüne ilgi duyan ve yakından tanımak isteyen Kraliçe II. Elizabeth, bence kültürümüzün tüm canlılığıyla yaşadığı bir numaralı kent olan Bursa'yı ziyaret etmek istemiş. Biz de kendisini memnuniyetle misafir edeceğiz'' dedi.

''Kraliçe II. Elizabeth'in gelişi, Bursa'nın tanıtımına büyük katkı yapacak'' diyen Harput, şöyle konuştu:

''Kraliçeyi, ilk olarak tarihi Koza Han'da ağırlayacağız. Kraliçe, burada, Bursa yemekleri yiyecek, klasik Türk kıyafetleri defilesini izleyecek. Ebru örnekleri ve ipek işleri takdim edilecek Kraliçe'ye, ayrıca, halk oyunları ekibi ve mehter takımı gösteri sunacak, Hacivat-Karagöz gösterisi sunulacak. Kraliçe, buradan tarihi belediye binasına geçerek bir süre dinlendikten sonra, Yeşil Türbe ve Yeşil Cami'yi ziyaret edecek. Burada Kuran-ı Kerim dinleyecek olan Kraliçe, İznik çinilerinin tanıtımı ve sunumunun ardından Bursa'dan ayrılacak.''

Harput, Kraliçe II. Elizabeth'e Bursa ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün eşlik edeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious