İngiltere Milliyetçi Partisi İslama saldırdı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

İngiltere Milliyetçi Partisi lideri Nick Griffin, İslam'ı "kötü ve ahlaksız bir inanç" olarak nitelerken İngiltere'yi "çok kültürlü bir cehennem çukuru" haline getirdiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC tarafından gizlice çekilen konuşmayı Griffin, 2004 yılında West Yorkshire ilinin Keighley ilçesinde yaptı. Griffin konuşmasında destekçilerine Asyalı Müslümanların ülkeyi teslim almalarını engellemelerini istedi.

Mahkeme karşısına çıkan Griffin ve destekçisi Mark Collett "ırkçı nefret uyarmak için konuşmak ve hareket etmek suçlaması" ile karşı karşıya kaldı. İki İngiliz de suçlamayı reddetti. BBC, Temmuz 2004'te geçtiği gizli görüntüyü Nisan 2005'ter yayınlamasının ardından Griffin mahkeme karşısına çıktı.

Savcı Rodney Jameson, ikilinin West Yorkshire'daki toplantıları sırasında yaptıkları konuşmaları jüriye izletti. İslam'a atfen Griffin, "Bu kötü ve ahlaksız din birkaç aksi çılgın tarafından bin 300 yıl önce yayıldı. Şimdi her ülkeye yayılmaya başladı." dedi. Griffin, İngiltere'deki Müslüman liderlerin bu yayılışı dünyayı fethetmenin bir parçası olarak gördüğü için karşı çıkmadığını savunarak bu insanların İngiltere'yi fethederken "son beyazların denizde yollarını aramaya çalışacaklarını" kaydetti.

Griffin'in destekçisi Collett de Asyalıların "Beyaz İngiliz halkına karşı saldırı planı" yaptıklarını iddia etti. Collett, "Bizden nefret ediyorlar. Bizi buradan silmek istiyorlar." dedi.

Savcı Jameson, ikilinin korku yaratmaya ve Asya kökenlileri korkutmaya çalıştıklarını söyledi. Dava pazartesine ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious