İngiltere radikallerine Mevlana çözümü

İngiltere radikallerine Mevlana çözümü.10154
  • Giriş : 24.12.2008 / 09:34:00

İngiliz bakanlar, Türk kökenli milletvekili adayının hazırladığı Mevlana kültürüyle radikalizmin önlenmesi raporu ışığında terörle mücadele yasasını yeniden düzenleyecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere, iki hafta önce bakanlara gönderilen ilginç bir raporu konuşuyor. Rapora imza atan kişi, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimde iktidardaki İşçi Partisi'nden milletvekili adayı olacak bir Türk, Funda Pepperell. Genç siyasetçinin Mevlana felsefesi ve Anadolu Müslümanlığını temel alarak hazırladığı "Radikalizmin Engellenmesi" başlıklı raporu Devlet Bakanı Hazel Blears tarafından "politikaya" dönüştürüldü. Amaç, Türk kökenli siyasetçinin raporundan yola çıkarak; İngiltere'de son yıllarda artan radikal İslam'ın önlenmesinde doğru adımları atmak. Bunun da ötesinde terörle mücadele yasasını yeniden düzenlemek.

TÜRKİYE MODELİ

Pepperell, çalışmasında Britanya'da İslam dinini temsil edenlerin eğitimsizliğine dikkat çekerek radikalizmi bu eğitimsizliğe bağladı. Yeni yıldan sonra yasal düzenlemelere başlayacak olan bakanların, raporunu referans alacağını belirten siyasetçi, "Türkiye'de imamların, imam hatip ve ilahiyat fakültesi mezunu olmasına benzer bir uygulama getirilmesini önerdim" diye konuştu. İşte Türk silasetçinin raporundan başlıklar:

* Türkiye ve Malezya'ya gidilerek İslam'la demokrasinin nasıl bağdaştığı incelenmeli.

* Gerekirse buralardan imam getirilebilir. İmamların eğitilmesi şart. İngiltere tarihi, kültürü ve demokrasi öğretilmeli.

* Camilerin radikallerin ve terör örgütlerinin beslendiği yer olmaktan çıkarılması, buna karşılık başarılı ve pozitif Müslümanların öne çıkarılması gerekir.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*