İngiltere resmen ölüme yolladı!

İngiltere resmen ölüme yolladı!.21892
  • Giriş : 18.03.2009 / 23:37:00

Sığınma başvurusu reddedilen Sudanlı Muhammed, çocuğunun öldürülüşünü izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'ye yaptığı sığınma başvurusu reddedilen bir Sudanlının ülkesine dönüşü sonrasında Darfur'da güvenlik güçlerince katledildiği belirtildi.

İngiliz Independent gazetesi, 32 yaşındaki Adem Osman Muhammed'in İngiltere'den aldığı ret cevabı üzerine Sudan'ın başkenti Hartum'a uçakla gönderildikten sonra güvenlik güçleri tarafından takibe alındığını ve Güney Darfur'daki köyüne ulaştıktan sonra 4 yaşındaki oğlunun ve eşinin gözleri önünde vurularak öldürüldüğünü yazdı. Haberde, Muhammed'i öldürenlerin Sudan güvenlik güçleri olduğu kaydedildi.

Çiftçi olan Afrika kökenli Darfurlu Muhammed'in trajik öyküsüne yer verilen haberde, Muhammed'in yaşadığı köyün iki kez Arap Cancavidler tarafından basıldığı, bölge halkıyla birlikte onların da evlerini terk etmeye zorlandıkları belirtildi. Gazeteye konuşan Muhammed'in İngiltere'de yaşayan akrabaları, genç adamın Arap militanların baskınlarında köylüleri öldürdüklerine tanık olduğunu, ikinci saldırı sırasında ailesinden ayrı düştüğünü ifade etti.

Önce Hartum'a uçtu

Muhammed'in önce Çad'a kaçtığı ardından da 2005 yılında İngiltere'ye gittiğini belirttiler. İngiltere'ye 2005 yılından itibaren sığınma başvurusunda bulunan Muhammed, geri gönderilmesi durumunda hayatının tehlikeye gireceğini söylüyordu. Ancak geçen yıl İngiliz yetkililer Muhammed'in talebini reddetti.

Geçen ağustosta Hartum'a yetkililer eşliğinde gönderilen Muhammed, bir süre burada sonra artık güvende olduğunu düşünerek ailesiyle yeniden bir araya gelmek üzere Darfur'a doğru yola çıktı. Ancak genç adamın ailesine kavuşma hayali, onu takibe alan Sudanlı güvenlik güçlerinin silahlarından çıkan kurşunlarla sona erdi. Muhammed'in sığınma talebinin reddedilmesi ve Sudan'a gönderilerek ölümüne bir anlamda davetiye çıkarılması İngiltere'de insan hakları örgütleri tarafından yoğun protestolara neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*