İngiltere terörizmin odak noktasında

İngiltere terörizmin odak noktasında.24444
  • Giriş : 18.05.2008 / 12:59:00

AB polis teşkilatı (Europol) raporunda, İngiltere'nin terörizmin odak noktasında olduğu, bu ülkenin Afganistan, Irak gibi ülkelerde yürüttüğü tartışmalı askeri operasyonların sadece kendisini değil, bütün Avrupa kıtasını riske soktuğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de militan grupların terör tehdidinin özellikle 2007 yılında büyük oranda arttığına işaret edilen raporda, gözaltı ve tutuklama rakamlarıyla ortaya çıkartılan sabotaj ve saldırı planlarının durumu ortaya koyduğu belirtildi.

AB'deki Terör Tehdidi ve Eğilimler" başlıklı raporda, El Kaide'nin yeniden canlandırdığı faaliyetleriyle artan terör tehdidinin İngiltere'de en yüksek biçimde görüldüğü vurgulandı.

Raporda, her gün El Kaide ve benzeri gruplarla ilişkisi yüzünden en az bir kişinin gözaltına alındığı Avrupa'da İngiltere'nin teröristler için "mümbit bir alan" oluşturduğu belirtildi.

Europol raporunda, 2007yılında İngiltere'de 203 kişinin terör bağlantılı suçlamalarla polis tarafından gözaltına alındığı da hatırlatıldı.

Söz konusu rakamın 2006 yılına göre yüzde 30'luk artış gösterdiği belirtilen raporda, gözaltına alınan bu kişilerin büyük çoğunluğunun Müslüman oldukları ifade edildi.

Gözaltıların yüzde 13'ünün saldırı hazırlığı, yüzde 14'ünün terör örgütüne eleman toplama, yüzde 21'inin diğer suçlamalarla bağlantılı olduğu, yüzde 52'sinde ise terör örgütü üyeliği gerekçesinin kullanıldığı açıklandı.

Raporu hazırlayanlar, 2007'de terörle bağlantılı suçlamalarla Fransa'da 91, İspanya'da 48, İtalya'da 21 ve diğer AB ülkelerinde ise 41 kişinin gözaltına alındığına da dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious