İngiltere turistleri uyardı

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

İngiltere Seyehat Acenteleri Birliği Başkanı Keith Betton, Türkiye'nin terörizmi durdurarak iç güvenliği artırması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Betton, Türkiye'ye daha önce gitmeyen turistlerin saldırı haberlerini okuyarak ülkenin güvenli olmadığını düşünebileceğini söyledi.
Londra'da Cihan muhabirinin sorularını cevaplayan İngiltere Seyehat Acenteleri Birliği (Association of British Travel Agency) Başkanı Keith Betton; Marmaris, Antalya ve İstanbul'da meydana gelen patlamaların Türk turizmini ister istemez olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Betton, yaklaşık 14 bin İngiliz turistin bulunduğu Marmaris'teki saldırı düzenlenmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Patlamaların ister istemez Türk turizmine olumsuz etki edebileceğine işaret eden Betton, "Bu olayın, gelecek yıllarda Türk turizmine olumsuz etki edeceğinden endişe duyuyoruz. Marmaris'teki turistler oldukça mutlular, ancak bu turistler ileriki yıllarda Türkiye'ye gelmek istediklerinde iki kere düşünmek zorunda kalabilirler." dedi. Olaydan sonra çok az sayıda turistin rezervasyonunu iptal ettiğini anlatan Betton, bazılarının ise ülkelerine erken dönmeye karar verdiklerini söyledi. Türkiye'nin imajının bu olayla birlikte ister istemez zedelendiği görüşünde olan Betton, önümüzdeki yıllarda da daha az sayıda turist görülebileceğini vurguladı. Turist azalmasının ABD ve Mısır gibi ülkeler için de geçerli olduğunu ifade eden Betton, "Eğer insanlar gazetelerde kendilerini tehdit eden haberler okumaya devam ederlerse, bu tabii ki sektörü olumsuz etkiler ve turist sayısında azalma görülebilir." diye konuştu.

Betton, İngiliz turistlerin her şeye rağmen Türkiye'ye gitmeye devam edeceğinin altını çizerek, "Türkiye her zaman için en popüler turizm merkezlerinden biri olacaktır. Yunanistan, İspanya ve Türkiye'ye giden insanlar çok güzel tecrübelerle dönüyorlar. İspanya'da da terör olayı oldu. Ancak onlar bu tehlikeyi yenmeyi başardılar."şeklinde konuştu.

Türkiye'ye bundan sonra, ülkenin yurtiçi güvenliğini sağlamada büyük iş düştüğüne dikkat çeken Betton; Türkiye'nin terörizmi nasıl durduracağı, güvenlik zaaflarını nasıl halledeceği üzerine yoğunlaşması gerektiğini yorumunda bulundu. Betton, bunun sağlanması halinde, Türkiye'ye gelen yaklaşık 2 milyon turist sayısında artış meydana geleceğini söyledi.

PKK terör örgütünün, özellikle İngiliz halkını hedef almasına anlam veremediğini belirten Betton şöyle devam etti: "PKK'nın özellikle İngiliz turistleri mi yoksa genel olarak tüm turistleri neden hedef aldıklarını bilmiyorum. Türkiye'nin turizm gelirini baltalamak için bu saldırıları yapıyorlar. Ancak ne olursa olsun, yabancı turistler Türkiye'ye gitmeye devam edecekler. Gidenler, Türkiye'yi çok seviyorlar. Fakat daha önce hiç gitmemiş olanlar, dışarıdan olaylara bakıp, Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığna karar verebilir. İşte bu insanlar, Türkiye'de güvenlik konusunda meydana gelen gelişmeleri takip edeceklerdir."

Son olarak turistleri Türkiye'ye gitmeye çağırdıklarını söyleyen Betton, "Turistlere kesinlikle Türkiye'ye gitmelerini tavsiye ediyoruz. Biz Türkiye'yi güvenli olmayan bir ülke olarak görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious