İngiltere Türkçe Olimpiyat seçmeleri yapıldı

İngiltere Türkçe Olimpiyat seçmeleri yapıldı.16733
  • Giriş : 17.03.2008 / 08:29:00

Türkiye'de, bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için yarışmaya katılacak ülkelerin hazırlıkları son hızıyla devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstiklal Marşı'nın çalınması ile başlayan dev organizasyona yerli yabancı binlerce kişi katıldı. İzleyiciler, sahnede Türkçe dilinde şiir ve şarkı dalında birinci olmak için kıyasıya yarışan İngiliz ve Türk öğrencilerin muhteşem gösteriyle coştu.

Jüri üyelerini, Dream Drum şirketi sanat editörü Hüseyin Boncuk, Eğitim Müşaviri Muhammed Şeviker, yeni Eğitim Müşavirliği'nden Nilüfer Topaloğlu, İngiltere'de gönüllü eğitimci Kelami Dedezade ve Akademisyen - Türkçe öğretmeni Ahmet Alver oluşturdu.

İngiltere elemelerine yarışmacı olarak Wisdom Primary and Secondary Okulu, Feza Haftasonu Okulu, Bahar Haftasonu Okulu, Horizon ve Croydon Haftasonu gibi çok sayıda okul katıldı.

Yarışmada ayrıca Alex ve Tanesse adında iki de İngiliz öğrenci şarkı dalında yarıştı. Alex adlı öğrenci "Aşk"isimli şarkıyı, diğer İngiliz yarışmacı ise Leman Sam'ın "Bebeğim" adlı şarkısını seslendirdi.

Onlarca öğrencinin yarıştığı elemelerde şiir dalında Mehmet Akif Ersoy'un "Kocakarı ile Ömer" isimli şiiriyle Croydon Haftasonu Okulu öğrencisi Yunus Tezgel birinci olurken, şarkı dalında ise "yardım edin" şarkısıyla Feza Haftasonu Okulu öğrencisi Tuğba Demirkaya birinci oldu.

Elemeleri geçen diğer ikinci ve üçüncüler ise, şiir dalında Feza Haftasonu Okulu'ndan Gülistan Arslan "Çanakkale" isimli şiiriyle ikinci, Horizon Okulu'ndan Sena Kontoğlu ise Orhan Veli Kanık'ın "yazık oldu Süleyman efendiye" isimli şiiriyle üçüncü oldu.

Şarkı dalında ise "Lale devri" şarkısını seslendiren Croydon Haftasonu okulundan Tahir Hakkı ikinci, "uyan sunam" isimli şarkıyı okuyan Samet Oktay ise üçüncü oldu.

İngiltere finallerinde birinci olana laptop diz üstü bilgisayar, ikinciye play station, üçüncü olana ise iPod hediye edildi.

Yarışmada Türkiye'deki elemelere kalmayı hak kazanan öğrencilere ise ödüllerini jüri üyeleri olan Kelami Dedezade, Nilüfer Topaloğlu, Ahmet Alver, Muhammed Şeviker ve Hüseyin Boncuk verdi. Jüri üyelerine de birer plaket verildi.

Bu arada yerel halk oyunlarının da oynandığı programda sahne alan iki siyahi İngiliz öğrenci, Türkçe dilinde canlandırdıkları bir oyunla izleyenleri uzun süre güldürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious