İngiltere'de 25 milyon kişinin bilgileri postada kayboldu!

İngiltere'de 25 milyon kişinin bilgileri postada kayboldu!.14846
  • Giriş : 21.11.2007 / 14:21:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 14:31:17

25 milyon kişinin kişisel bilgilerini içeren 2 disket postada kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de devletin çocuk yardımı için elinde tuttuğu, 25 milyon kişiye ait kişisel bilgilerin yer aldığı iki disket postada kayboldu.

İngiliz basını, olayı manşetlerine taşırken, son yılların en büyük skandalı olarak nitelendirilen olay yüzünden 7 milyon ailenin dolandırıcılık kurbanı olma riskiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulundu.

25 milyon kişinin isim, adres, doğum tarihi, banka detayları gibi kişisel bilgilerini içeren iki disketin HM Revenue adlı vergi kurumundan Ulusal Devlet Hesaplarını İnceleme ve İbra Kurumuna gönderilirken yolda kaybolduğu kaydedildi.

Disketlerin anlaşmalı bir kurye şirketi tarafından taşınmasına rağmen, varması gereken adrese ulaşmaması üzerine HM Revenue adlı vergi dairesinin başkanı istifa etti.

Bu arada İngiltere'deki ulusal bankalar müşterilerine, hesap hareketlerindeki anormallikleri tespit etmeleri halinde hemen bağlı bulundukları şubeyi bilgilendirmelerini önerdi.

Hükümet adına açıklama yapan Maliye Bakanı Alastair Darling, disketlerin adi postayla gönderilmesi kararının vergi dairesinin kıdemli olmayan memurlarından biri tarafından alındığını ve disketlerin 18 Ekimde TNT adlı kurye şirketi tarafından Newcastle'dan Londra'daki Ulusal Devlet Hesaplarını İnceleme ve İbra Kurumuna doğru yola çıkarıldığını bildirdi.

Bu uygulamayı yapan memur ya da memurların, bu tür bilgileri disketlere yükleyip taahhütlü yerine adi posta olarak Londra'ya yollamakla kuralları çiğnediklerini de belirten Darling, polisin şu ana kadar disketlerin yanlış ellere geçtiği ya da dolandırıcılık ya da suç amacıyla kullanıldığına dair bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

Darling, bu olay sonucu ortaya çıkabilecek kayıpların hükümet tarafından karşılanacağı garantisini verdi.

Bu arada vergi dairesi yöneticilerinin, olayı 8 Kasımda öğrendikleri ve Başbakan Gordon Brown da dahil olmak üzere hükümetin 10 Kasımda durumdan haberdar edildiği açıklandı.

Maliye Bakanı Alastair Darling, bankaları ve finans kuruluşlarını muhtemel dolandırıcılık vakalarına karşı önlem almaya çağırırken, Londra Emniyet Müdürlüğünün disketlerin bulunması için geniş çaplı operasyon başlattığı belirtildi.

TNT'den yapılan açıklamada ise disketlerin bulunduğu iddia edilen zarfa ait bir kayıt olmadığı için bu zarfların taşınmak üzere kendilerine teslim edildiğinin bile kanıtlanamayacağını söyledi. Sözcü, şirketin iadeli taahhütlü gönderilmeyen hiçbir gönderinin kaybından dolayı sorumluluk üstlenmeyeceğini açıkladı.

İngiltere'de 25 milyon kişinin kişisel bilgilerini içeren çocuk yardımı sistemi, ülkede 16 yaşın altında çocuğu olan bütün aileleri içeriyor. 16 yaşın üzerinde ve halen tüm gün eğitim gören çocuklar da yardım sisteminden yararlanıyor.

Bu şartları taşıyan ailelerin tamamının faydalandığı sistem uyarınca ailelerin ilk çocuklarına haftada 18.10 sterlin, daha sonra doğan her çocuğa 12.10 sterlin para bağlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious