İngiltere'de ailelere ilginç öğütler

  • Giriş : 12.10.2008 / 11:55:00

Ailenizi ucuza nasıl doyurursunuz? Kriz için ilginç önlemler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kriz İngiltere'de de kendini gösteriyor. Gündelik hayatta birçok değişiklik oldu. Londra'da her yer 'indirim' yazılarıyla dolu. Halk evde oturuyor, televizyonlarda bile ucuz yemek tarifleri veriliyor.

İngilizler, pahalı organik yerine, normalini tercih ediyor artık. Adları, milyonlarca sterlinlik gelirlerle anılan ünlü aşçılar TV'lerde, 'Ailenizi nasıl 5 sterlinden ucuza doyurursunuz' gibi iddialı programlar yapıyor. Gıda ekonomisi dersleri veriyor.

Emlak piyasasında görülmemiş fiyat düşüşlerinin yaşandığı ülkede, buna bağlı olarak taşınma firmalarının işleri de durmuş gibi. Nakliye firmaları işlerinde yüzde 65'lik iniş yaşadıklarını açıklayarak, işin ciddiliğini ortaya koydular. Bankaların kredi krizi, ev kredi 'mortgage' piyasasını, 'keskin' biçimde etkilemiş durumda. Geçen yıl bir ayda, 100 bin kişiye emlak kredisi verilirken, bu rakam bu yıl için 32 bin. Yani yüzde 68'lık bir düşüş yaşanıyor. Bankalar, kimseye artık kolay kolay kredi, borç, emlak kredisi vermiyor.

MERKEZ BANKALARI KISA DÖNEM KREDİ SAĞLAYACAK

İngiltere, çarşamba günü kurtarma paketi uyarınca 8 bankaya 50 milyar sterlin tutarındaki likidite paketini kullanıma sunacağını bildirdi. Hükümetin kurtarma paketi uyarınca ayrıca İngiltere Merkez Bankası 200 milyar sterlin kısa dönem kredi sağlayacak ve banka borçları garantisi için 250 milyar sterlin verilecek.

İngiltere Merkez Bankası, diğer merkez bankalarıyla eşgüdüm içinde faiz oranını yüzde 0,5 indirerek, yüzde 4,5'e çekti.

DANIŞMA BÜROLARINA BAŞVURUYORLAR

Ekonomik güçlük nedeniyle vatandaşların danışmalarda bulunması için açılmış olan Citizen Advice Bureau adlı danışma bürolarına başvuranların sayısında ciddi bir artış olduğu bildirildi.

Başvurularda İngilizler;in en çok sorduğu soruların, ''borçlarıyla nasıl baş edebilecekleri, tutsat (mortgage) ödemelerini aksama olmaksızın nasıl sürdürebilecekleri'' gibi sorular sordukları bildirildi.

Vatandaş Danışma Bürolarına yapılan başvuruların geçen bir yıl içinde yüzde 30 oranında arttığı, 2007 Ekim ayından bu yana bürolara bir önceki yıldan, 77 bin daha fazla başvuru geldiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*