İngiltere'de 'ajan' skandalı

İngiltere'de 'ajan' skandalı.9831
  • Giriş : 29.06.2008 / 12:13:00

İngiltere'de İşçi Partisi milletvekili Andrew MacKinlay'ın 'ajan' olduğu ileri sürülen bir Rus diplomatı Avam Kamarasında ağırladığının ortaya çıkması skandala yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MacKinlay'ın Londra'daki Rusya Büyükelçiliğinde danışman olarak görev yapan ve Rus dış istihbarat servisi SVR'ye çalıştığı öne sürülen Aleksander Polyakov'u Avam Kamarasında çaya davet ettiği, İngiliz istihbarat kurumu MI5'ın takip ve istihbaratı sonucu ortaya çıktı.

İngiliz ajanların, izledikleri Polyakov'un parlamentoya yönelmesi ve burada MacKinlay ile buluşması üzerine, kendi merkezlerini ve merkezin de Başbakanlığı uyardığı belirtildi.

İşçi Partisi'nin Avam Kamarası Grup Başkanı Geoff Hoon'un aynı zamanda dış ilişkiler komisyonu üyesi olan milletvekili MacKinlay'ı arayarak uyardığı, uyarıya rağmen Mackinlay'ın Polyakov ile çeşitli mekanlarda görüşmeye devam ettiği belirlendi.

Görüşmelerin basına yansımasının ardından milletvekilinin istifa etmek zorunda kalabileceği ifade ediliyor. Bu arada, İşçi Partisi'nden dün iki istifa yaşandı. Partinin İskoçya'daki kolu olan İskoç İşçi Partisi lideri Wendy Alexander ile Glasgow milletvekili David Marshall'ın istifa ettikleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious