İngiltere'de alınan bu karar Türkiye'ye örnek olsun!

İngiltere'de alınan bu karar Türkiye'ye örnek olsun!.8619
  • Giriş : 05.12.2007 / 02:37:00
  • Güncelleme : 05.12.2007 / 01:40:25

İngiliz Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yatan müslüman hastalar için hemşirelere çok ilginç bir emir verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yatan ve namaz kılmak isteyen Müslüman hastaların sedyeleriyle birlikte günde beş kez kıble yönüne dönmelerine yardımcı olmak için hemşilerelere emir verdi.

Olaya yer veren Daily Star gazetesi ise bunun hastanelerde personeller arasında telaşa sebeb olacağı yorumunda bulundu.
Yorkshire Sağlık Departmanı ise yaptığı açıklamada bu yeni kuralın Müslümanların hastanelerde rahat olmalarını sağlama ihtiyacı duyulduğunda uygulanması gerektiğini söyledi.

Dewsbury Hastanesi'nde görevli bir hemşire ise konu hakkında, "Bence Müslümanlara özel olarak, yatakların kıbleye doğru çevrilmiş bir sistemin oluşturulması daha kolay olabilir. Bazıları bir yatağı bir başka yöne çevirmenin bir zorluğu olmadığını düşünebilir ancak biz bu bölgede büyük bir Müslüman nüfusuna sahibiz bu da unutulmamalıdır."dedi. İngiliz hemşire açıklamalarının devamında, "Eğer bu kadar büyük bir nüfusu günde beş kere başka bir yöne çevirip onlara abdest almaları için ayrıca su temin etmeyle meşgul olursak asıl sağlamamız gereken tıbbi tedavi uygulaması olumsuz etkilenebilir." şeklinde konuştu.

Yorkshire Bölgesi Milletvekillerinden Philip Davies ise uygulamayı eleştirdi. Hemşirelerin işlerinin zaten başından aşkın olduğunu dile getiren Davies, "Bu tamamen gereksiz bir uygulamadır."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious