İngiltere'de basını 'terör sorununu' yazıyor

İngiltere'de basını 'terör sorununu' yazıyor.5692
  • Giriş : 02.11.2007 / 17:00:00

İngiltere'de basın Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesine geniş yer ayırmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

The Independent gazetesi, Erbil mahreçli haber-yorumunda, Türkiye'nin PKK'yı durdurmak amacıyla kuzey Irak'a yaptırım uygulamaya başladığını yazdı.

AA-Bir ekonomik ambargonun bölge üzerinde "çökertici" etki yaratabileceğini belirten gazete, Habur sınır kapısından günde bin kamyonun geçtiğine işaret ederek, "Bu durum yakıt ve diğer ikmalinin büyük kısmını Türkiye üzerinden sağlayan ABD kuvvetleri için de büyük darbe olacaktır" görüşüne yer verdi.

Ekonomik ambargonun domatesten çimentoya kadar her şeyiyle Türkiye'ye bağlı olan kuzey Irak'ta önemli fiyat artışına yol açabileceğini kaydeden gazete, Türkiye'nin bölgesel yönetimi terör örgütüne karşı harekete geçmeye zorladığına işaret etti.

Günlük ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times ise ABD'nin Türkiye'ye PKK ile mücadelede destek önerdiğini yazdı.

Bu çıkışın büyük bir askeri operasyonun önlenmesine yönelik olduğunu savunan gazete, ABD'nin işbirliği teklifinin istihbarat paylaşımını da içerdiğini kaydetti.

ABD'nin bölgesel Kürt yönetimini de içine alması ve hatta İran'ın da karışabileceği bir çatışma ihtimalini düşünerek Türkiye'yi askeri bir operasyondan vazgeçirmeye çalıştığı görüşüne yer veren gazete, ABD'nin yaklaşımının üç ana ayağı olduğunu kaydederken, bunları; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a PKK ile mücadelede hükümetler arası işbirliğinin ilerlediğini gösteren somut önlemler sunmak, sınırlı bir harekata izin vermek ve uzun vadede terör örgütüne "politikasını değiştirmesi için baskı yapmak" şeklinde sıraladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious