İngiltere'de bir bakan da istifa etti

İngiltere'de bir bakan da istifa etti.10879
  • Giriş : 05.06.2009 / 11:17:00

İngiltere'de istifaların arkası kesilmiyor. Vekillerin harcamaları ile ortaya çıkan skandal ile sarsılan hükümetten bir bakan daha istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı James Purnell görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bununla yetinmeyen Purnell, Başbakan Gordon Brown'un da istifa etmesi çağrısında bulundu.

Purnell'in gazetelerinde yayınlanan çağrısında, "ne kadar zor olsa da inandığını söylemeye" İşçi Partis'ne borçlu olduğunu belirtti. Liderlik peşinde olmadığını da kaydeden Purnell, "Ancak devam eden liderliğiniz, Muhafazakarların zafer ihtimalini arttırıyor. Bu ülke için bir yıkıcı olur." dedi. Başbakanlık ise, "Başbakan, Purnell'in istifasından üzüntü duydu." diye bir açıklama yaptı. Başbakanlık, Brown'un ülkeyi bekleyen büyük sorunlarla mücadele adına hükümeti yeniden hazırlayacağını belirtti.

Purnell'in istifası, Başbakan Brown'a olan güvenin azaldığı bir dönemde geldi. BBC'nin araştırmasına göre, daha az insan Brown'un ehil, kararlı ve kuvvetli olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 29'u, Başbakan Brown'un sıradan halkla temas halinde olduğunu düşünüyor. Muhalefetteki Muhafazakarlar ise desteğini arttırdı.

BROWN'A ARKA ÇIKAN BAKANLAR DA VAR

İstifalara karşılık Başbakan Brown'un arkasında duran bakanlar da var. Adalet Bakanı Jack Straw'a yakın kaynaklar, bakanın, Purnell'in istifasından üzüntü duyduğunu ancak Brown'a destek vermeye devam edeceğini söylediğini aktardı. Liderlikte Brown'a rakip olarak gösterilen Dışişleri Bakanı David Miliband'ın da istifa etmeyi düşünmediği ve Purnell'in fikirlerine katılmadığı bildirildi. Londra Eski Belediye Başkanı Ken Livingstone'un da Purnell'in Eski Başbakanı Tony Blair'in destekleyen isimlerden biri olduğunu hatırlattı. Başbakan Brown görevi Tony Blair'den devralmıştı. Savunma Bakanı John Hutton da Purnell'in "yanlış bir karar" verdiğini belirterek Brown'un "ülkeyi ve partiyi yönetecek doğru kişi" olduğunu savundu.

MUHALEFET ERKEN GENEL SEÇİM İSTİYOR

Muhafazakaların lider David Cameron ise erken genel seçim çağrısını yineledi. Cameron, "Derin bir ekonomik durgunluktan ve siyasi kriz döneminden güçlü bir hükümet ile çıkabiliriz. Ancak görevdeki hükümet ise gözlerimizin önünde parçalanıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*