İngiltere'de Brown'a rakipler çıkıyor

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

İngiltere Başbakanlığı ve İşçi Partisi liderliğine gelmesi kesin gözüyle bakılan Maliye Bakanı Gordon Brown'a rakipler çıkması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tony Blair'in Başbakanlık ve parti liderliğinden ayrılacağını açıklaması ardından bugün adaylık başvuraları resmen başladı. Blair'in yerine gelmesine kesin gözüyle bakılan Brown'a rakipler çıkması bekleniyor. Adaylık başvurusunda bulunması beklenen Michael Meacher ve John McDonnell bugün bir araya gelerek kimin Brown'a rakip olacağını karara bağlamaya çalışacak. Liderlik yarışına katılabilmek için 45 vekilin imzası gerekiyor. Brown, yarıştan memnun olduğunu belirtmekle birlikte İşçi Partisi'nin eski siyasetine dönmeyeceğini söyledi.

McDonnell, liderlik yarışında güçlü bir aday olabileceğini savundu. McDonnell, İngiliz halkının Irak'ın işgaline karşı çıkan birini istediğini öne sürerek, "Bütün partiler, işgale evet dedi. Ben hayır dedim." şeklinde konuştu.

Michael Meacher, İşçi Partisi içinde liderlik için tartışmanın olması gerektiğini vurguladı. Meacher, "İnsanlar tartışma ortamının ve seçme imkanlarının olmasını istiyor. İnsanların seçmesi gerekiyor. Liderliğin dayatılmaması lazım." dedi.

Sendikalar arasında önemli bir yeri olan McDonnell 55 yaşında. 67 yaşında olan Meacher ise Çevre Bakanlığı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious