İngiltere'de eğitim kalitesi gittikçe düşüyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakan Tony Blair'in reformları, eğitimdeki kalite düşüşünü bir türlü engelleyemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de yapılan son araştırmalarda ilk ve orta okullarda eğitim kalitesinin gittkçe düştüğünü gösteriyor. Ülke genelindeki okullardan sorumlu müfettiş Christine Gilbert'inde onayladığı raporda, ilk ve orta okullarda okuyan öğrencilerin sadece yüzde 38'i verilen eğitim kalitesinden memnun olduğu ortaya çıktı.

Yüzde 38 oranının çok az ve yetersiz olduğunu belirten başmüfettiş Christine Gilbert, bunun eğitim kurumlarında okuyanların yarısından çoğunun memnun olmadıkları anlamına geldiğini söyledi. İlk ve orta eğitim kurumlarına gidenlerin yarısından çoğunun başarısız olduğunu ve eğitimden memnun olmadığının yer aldığı raporda başarısız ve yetersiz eğitim kalitesi verilen özellikle bazı okulların uyarıldığı ve daha disiplinli olmaları yönünde ihtar verildi.

İngiltere'de kolej öncesi verilen ve orta okul olarak bilinen (secondary school) okullarda verilen eğitimin ülke genelinde endişe verici bir tablo olarak yorumlayan bazı yorumcuları ise, yetişme çağındaki çocukların yeterli düzeyde iyi eğitim alamadıkları ve bu seviyedeki okulların da eğitim kalitesinden yoksun olduğu görüşündeler. İktidardaki İşçi Partisi'nin de işbaşına geldiğinden bu yana özellikle ilk ve orta okullardaki endişe verici açığın kapatılması için mücadele ettiğini belirten yorumcular bu endişenin gittikçe yükseldiğini ve eğitimdeki kalitenin her yıl düştüğü yorumunda bulundular. Ancak bazı yorumcular ise eğitim kalitesinin düştüğünü gösteren rapora tepkili. Raporda gösterilen ilk ve orta okullarda okuyan öğrencilerin yarısından çoğu başarısız gibi gösterilirken, bazı yorumcular bunun bir başarısızlık değil yetersizlik olduğu ve bu eksiğin kapanabileceği görüşündeler. Okul Birliği Başkanı John Dunford da, Ofsted tarafından yapılan araştırma sonuçlarında okulların başarısızlığını acımasızca ortaya koyduğunu söyledi. Raporda ayrıca, okullarda iyi ile kötü arasındaki uçurumun gittikçe büyüdüğü belirtilirken, mevcut okul sisteminin ülkede 'kazanan' ya da 'kaybeden' üzerine kurulu olduğuna dikkat çekiyor. Tony Blair'in yıllardır üzerinde durduğu okul reformlarını eleştiren bazı yorumcular ise, Blair'in eğitimdeki reformlarının okullarda her zaman küçük bir kesimi arkada bıracağını ve başarısız olmaya iteceği görüşündeler.

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde de yine yayınlanan bir raporda, özellikle siyahi öğrencilere büyük oranda ayrımcılık yapıldığı ve eğitim periyodu süresince bu öğrencilerin bazı ödüllendirme ve yetenek kazandırma etkinliklerinden mahrum bırakıldığı ortaya çıktı. Rapor üzerine ise bazı okul öğretmenleri tarafından yapılan açıklamalarda, siyahi öğrencilerin üzerlerinde eziklik hissettikleri ve okula yansıtılan bu durumun verimli bir eğitim almayı engellediğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious