İngiltere'de gıda enflasyonu rekora gidiyor

İngiltere'de gıda enflasyonu rekora gidiyor.29417
  • Giriş : 12.05.2008 / 10:56:00

İngiltere'de gıda enflasyonunun yüzde 19,1'e yükseldiği ve ailelerin bu yıl geçen yıla göre yiyecekleri için 1000 sterlin daha fazla harcamak zorunda oldukları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daily Mail'in Yaşam Maliyeti Endeksine göre, gıda fiyatlarındaki artış Nisan ayındaki yüzde 15,5 oranından yüzde 19,1'e 3,6 puanlık bir artış gösterirken, uzmanlar baskının azalacağına dair bir işaretin de bulunmadığını vurguladı.

Geçen yıl 100 sterline doldurulan alış-veriş poşetlerinin, bu yıl aynı şekilde doldurulabilmesi için 19,10 sterlin daha harcanması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun da yılda 1000 sterlin civarında ek yük anlamına geldiğini anlattı. Akaryakıt, tutsat taksitleri, enerji faturaları ve vergilerdeki artışların da dikkate alınması halinde bir ailenin yıllık zorunlu harcamalarındaki artışın 2 bin 200 sterline kadar yükseldiğine dikkat çekildi.

Dail Mail gazetesi hükümetin enflasyon oranını hala ısrarla yüzde 2,6 olarak açıklamasını da eleştirdi.

Bütün dünyada etkili olan mısır, buğday ve pirinç gibi en temel tarım ürünlerinde yaşanan krizlerin fiyat artışlarında etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bazı ülkelerde kıtlık yüzünden ayaklanmaların bile yaşandığını hatırlattı. Uzmanlar, ''ayaklanmalara bile yol açan bu kıtlık, İngiltere'de ise etkisini nesiller boyunca hiç görülmemiş bir zam yağmuru şeklinde gösteriyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious