İngiltere'de göçmenlere sınav

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'de sürekli oturma izni almak isteyen göçmenlere, gelecek nisan ayından itibaren İngilizce ve İngiliz sosyal yaşamını ne kadar bildiklerini tespit etmek üzere sınav uygulanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere hükümetinin İngiliz vatandaşı olmak isteyenlere geçen yıl uyguladığı sınavların bundan böyle oturma izni almak isteyenleri de kapsayacak şekilde genişletileceği haberlerine yer veren İngiliz basını, geçen yıl yapılan vatandaşlık sınavlarına 200 bin kişinin girdiğini hatırlattı.

Göç ve göçmenlerden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Lian Byrne, süresiz oturma izni almak isteyenlerin önce topluma tam entegre olduklarını kanıtlaması gerektiğini savundu.

Bu arada Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir anketin sonuçları, göçmenlerin topluma entegrasyonunun önündeki en büyük engellerin, dil bilmemeleri, mesleki yetersizlik, sık yer değiştirme, barınma ve eğitim gibi imkanlardan gereği gibi yararlanamama, toplumdaki yabancı düşmanlığı, sosyal hizmetlerdeki yetersizlik ve yasal zorluklar olduğunu gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious