İngiltere'de hapishaneler doldu

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

İngiltere'de hapishanelerin doluluk kapasitesini tamamlamasıyla tartışmalar da başlamış oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İngiltere'deki hapishanelerde sadece 125 kişilik boş yer kalmasının ardından harekete geçen İçişleri Bakanlığı, içerde bulunan mahkumların bir kısmını açık nezarethanelere ya da Polis hücrelerine taşıyacağını açıkladı. Cezalarını tamamlamaya yakın bazı mahkumların serbest bırakılağı söylentileri ise vatandaşların tepkisine neden oldu.

İngiltere'de Yüksek Başsavcı Lord Goldsmith, hapishanelerin boşaltılmasının halkın güvenliğinin tehlikeye atılacağı anlamına gelmediğini söyledi. Halkın güvenliğinin her şeyden önce geldiğini söyleyen Goldsmith, önceden bir risk değerlendirmesi yapılmadan hiçbir suçlunun başka bir mevkiye taşınmayacağını da ekledi. Goldsmith, "Eğer birinin tehlikeli olabileceği konusundan ortada önemli bir risk faktörü olsaydı, bu suçluların açık hapishanelere taşınacağı fikri gündeme gelmezdi."dedi.

Goldsmith, mahkumlardan çok az bir kısmının üzerinde gözetim olmadan da cezalarını tamamlayabileceğini düşünüyor. Ancak çok sayıda kişi mahkumların güvenli hapishanelerden açık hapishanelere alınmasıyla kaçak sayısının artacağından endişe ediyor. İçişleri Bakanı John Reid'den ise ilginç bir açıklama geldi. Reid, açık hapishanelerin yürürlüğe konulmasıyla mahkumlar arasında uyuşturucu alış-verişi ve firarların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı'nda savcı Lord Phillips de, mahkumlar üzerindeki sıkı gözetimin hafitletilmesi gelişmelerini yanlış buldu. Phillips, halkın mutlaka bu konuda mahkumları bir birinden ayırt edebilmeleri için eğitilmeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious