İngiltere'de ilk Türk okulu açılıyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

İngiltere'de gönüllü eğitimci, işadamı ve akademisyenler tarafından kurulan ilk Türk Okulu önümüzdeki hafta hizmete giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de gönüllü eğitimciler, işadamları ve akademisyenler tarafından kurulan ve İngiliz eğitim müfredatına göre hizmet verecek ilk Türk okulu Wisdom Primary and Secondary School önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren ilk eğitim yılına başlıyor.

İngiltere'de yine gönüllü eğitimciler tarafından kurulan Axis Eğitim Vakfı, 1994 yılından bu yana eğitim hizmeti veriyor. 1999 yılında ilk kez İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşların kendi dilini ve kültürünü öğrenmeleri adına haftasonu okullarıyla hizmetlerini sürdüren Axis Eğitim Vakfı, İngiliz eğitim müfredatına uygun hafta içi tam kapasite hizmet verecek Wisdom Primary and Secondary School adında ilk Türk okulunu da hizmete açıyor.

İlk eğitim-öğretim yılı öncesi duygularını dile getiren Wisdom Primary and Secondary School Müdürü Ramazan Güveli, amaçlarının kaliteli bir eğitimle çocukların belli mesleklere yönlendirmek ve İngiltere'deki başarılı okullar arasına girmek olduğunu söyledi. Okulun Axis Eğitim Vakfı bünyesinden hayata geçirildiğini belirten Güveli, "Axis Eğitim Vakfı, 1999 yılından bu yana haftasonu okullarıyla burdaki ailelerin kendi dilini, ahlakını, gelenek-göreneklerini ve kültürlerini öğrenmek için hizmet veriyordu. Yaptığımız anketlerde ve değerlendirmelerde buradaki ailelerin burada İngiliz eğitim müfredatına göre eğitim verecek bir kuruma ihtiyacı olduğunu gördük. Bu ihtiyacı karşılamak için böyle bir projeyi hayata geçirdik." dedi.

Çocuklara sevgi ve saygı ortamında eğitim vermenin önemini vurgulayan Güveli, "Burada çeşitli kesimlere, ırkı milleti ne olursa olsun tüm çocuklara kaliteli bir eğitim, saygı ve sevginin olduğu bir ortamda eğitim vermektir." diye konuştu.

Okulda görev alacak Fransız vatandaşı Habibe isimli öğretmen ise duygularını şöyle dile getirdi; "Wisdom okulunda öğretmenlik yapacağım. Pazartesi eğitim yılına başlayacağız. Cuma günü ise açılış programımız var, bu programda bazı velilerle tanışmayı istiyorum. Son üç haftadır yeni yıl için plan ve projelerimizi, ders müfredatlarımızı hazırladık. Öyle ümit ediyorum ki Pazartesi güzel bir gün olacak."

Tarihi bir bina olarak İngiltere'deki gönüllü eğitimci ve iş adamları yardımlarıyla alınıp restore edilen Wisdom Türk Okulu 6 sınıflı bir okul olarak hizmet verecek. İlk yıl için ise belirli yaş gurupları arasındaki çocuklar kayıt yaptırabilecek. Ancak Okul Müdürü Ramazan Güveli, ileriki hedefleri arasında bu kapasiteyi ve yaş sınırını artırmak olduğunu söyledi. Pazartesi ilk eğitim ve öğretim yılına başlayacak olan okulun yüzde 80 kapasiteyle dolu olduğu da öğrenildi.

Bu arada Cuma günü saat 15:00'de yapılacak resmi Wisdom Türk Okulu'nun açılışına Kültür Bakanı David Lemy, Belediye Meclis Üyesi Nilgün Canver'in yanısıra çok sayıda milletvekili ve önemli isimlerin katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious