İngiltere'de insan klonlama tartışması

İngiltere'de insan klonlama tartışması.13818
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:37:00

İngiltere'de 200'ü aşkın tıbbi kuruluş, parlamentonun her bir üyesine gönderdikleri mektuplarla, hükümetin insan ve hayvan DNA'sı kullanarak hibrid embriyo oluşturma planlarını desteklemelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, yardım dernekleri ve tıp kuruluşları, embriyoların sadece tıbbi araştırmalarda hücre üretmek amacıyla kullanılacağını savunuyor. Yasa tasarısı, bir dizi kilise liderinin sert eleştirilerini getirmiş, bazıları bu girişimi ahlaka ve insan yaşamına saygısızlık olarak değerlendirmişti.

Önümüzdeki aylarda İngiltere parlamentosunda görüşülecek olan tasarı, hayvan yumurtalarına insan genleri karıştırılmak suretiyle hibrid embriyolar oluşturulmasına izin verecek. Tasarı, Parkinson ya da Alzheimer gibi henüz çaresi bulunamamış hastalıklardan muzdarip kişiler ve bilim adamlarının büyük desteğini görüyor.

Uzmanlara göre, mevcut tartışma, parlamento üyelerinin, "kendi vicdanlarına ya da partilerinin talimatlarına göre oy kullanma hakkına sahip olup olamayacakları" etrafında dönüyor. Geçmişte İngiliz politikacılara, bazen 'vicdani meseleler' diye tabir edilen konularda özgürce oy kullanma hakkı verilirdi. Kilise liderleri, kök hücre meselesinde de benzer bir tutum izlenmesini umuyorlar.

Özellikle Katolik Kilisesi üyeleri, insan yaşamının kutsallığına saldırdığı gerekçesiyle bu tasarıya karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious