İngiltere'de İşçi Partisi hezimete uğradı

İngiltere'de İşçi Partisi hezimete uğradı.12713
  • Giriş : 08.06.2009 / 09:18:00

Kuzey İrlanda hariç 11 bölgeden 69 Avrupa Parlamentosu milletvekilinin seçildiği İngiltere'de şu ana kadar 39 sandalyenin dağılımı belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de geçen Perşembe günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçiminin sonuçları parça parça açıklanırken, şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre oyları yüzde 16'lara gerileyen iktidardaki İşçi Partisi'nin tarihi bir yenilgiye doğru ilerlediği bildirildi.

Sonuçların belli olduğu bölgelerde oyların yüzde 27,8'sını alan ana muhalefetteki Muhafazakar Parti 15, ikinci sıradaki İngiltere Bağımsızlık Partisi yüzde 16,7 oy oranıyla 8, üçüncü sıradaki iktidardaki İşçi Partisi ise yüzde 16,0 oy oranıyla 7 Avrupa Parlamentosu milletvekili çıkardı.

Liberal Demokrat Parti yüzde 14,1 oy oranıyla 6 Avrupa Parlamentosu sandalyesi kazanırken, Yeşiller yüzde 6,5'luk halk desteğiyle 1, İngiltere Ulusal Partisi de yüzde 6,5'luk halk desteğiyle 1 sandalye ile temsil edilme hakkı elde etti.

Galler'de siyaset yapan PLaid Cymru da yüzde 1,5'luk halk desteğiyle 1 Avrupa Parlamentosu milletvekiline sahip oldu.

Avrupa Parlamentosu'na üç temsilci gönderen Kuzey İrlanda'nın ayrı olarak değerlendirildiği İngiltere'de, 69 sandalyenin 30'uyla ilgili sayım işlemleri ise sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*