İngiltere'de istihbarat skandalı

İngiltere'de istihbarat skandalı  	.12983
  • Giriş : 19.02.2008 / 13:15:00

İngiltere'nin 2003 yılında başlayan Irak'ın işgaline katılma gerekçesini oluşturan istihbarat raporunun aslında dönemin Dışişleri Bakanı Jack Straw'un basın danışmanı tarafından hazırlanan bir taslak metin olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Basın müşaviri John Wiliams'ın 2002 yılında kaleme aldığı taslak metnin, İngiltere'de hükümet ile istihbarat örgütleri arasındaki koordinasyondan sorumlu Ortak İstihbarat Komitesi (JIC) tarafından hazırlanan raporun temelini oluşturduğu yolundaki iddialar, iki metnin karşılaştırılması sonucunda doğrulandı.

6 yıldır söz konusu iki metnin karşılaştırılması için verilen mücadele Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde görülen davalarda karar alan mahkeme tarafından, metinlerin karşılaştırılması yolunda alınan kararla sonuçlandı. Yapılan değerlendirmede, her iki metinde de Irak'ın oluşturduğu tehdit konusunda aynı istihbari yargılara varıldığı, sadece bu yargıların metin içindeki sıralama ve yerlerinde değişiklik yapıldığı ortaya çıktı.

Oysa hükümet yetkilileri, 6 yıldır, John Williams'ın söz konusu metni sadece kendisi için hazırladığını ve bu metnin hükümetin Irak'ın işgali kararına dayanak oluşturan JIC raporuyla hiçbir ilişkisi bulunmadığını belirtiyordu.

JIC'in raporunda yer alıp da Wililams'ın taslak metninde bulunmayan tek unsurun ise Irak'ın 45 dakika içinde kitle imha silahlarını devreye sokabilecek durumda olduğuna dair iddia olduğu kaydedildi.

Durumun ortaya çıkmasının ardından yazılı açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband ise Williams tarafından hazırlanan taslağın içindeki unsurların JIC raporunda hiçbir şekilde yer almadığında ısrar etti.

Her iki raporun karşılaştırılması için mahkeme sürecini zorlayan Muhafazakar partili milletvekili John Baron ise JIC raporuyla Williams'ın taslağı arasında inkar edilemeyecek kadar büyük benzerlikler bulunduğunu,mahkeme kararıyla açıklanan belgenin iki belge arasında mukayese fırsatı verdiğini ve böylece bir danışmanın savaş kararında oynadığı rolün ortaya çıktığını söyledi.

Baron, "Şimdi hükümet bu iki belgenin her bölümünde nasıl büyük benzerlikler bulunduğunu, bazı bölümlerin ise nasıl tıpa tıp aynı olduğunu açıklamalıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious