İngiltere'de korkulan 'resesyon' başladı

İngiltere'de korkulan 'resesyon' başladı.14607
  • Giriş : 24.10.2008 / 15:41:00

İngiltere ekonomisi bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 daraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu, ekonomik büyümenin, temmuz-eylül döneminde son 16 yılda ilk kez yüzde 0,5 daraldığını açıkladı. İngiltere ekonomisinin bu çeyrekte yüzde 0,2 daralması bekleniyordu.

İngiltere ekonomisi geçen yıl aynı dönemde yüzde 0,3 büyümüştü. Bu yıl üçüncü çeyrekte hizmetler sektörü yüzde 0,4 gerilerken, bu son 18 yıldaki en büyük düşüş oldu. İmalat sanayi üretimi de yüzde 1 geriledi.

İstatistik Kurumu'nun rakamları, İngiltere'nin, birbirini takip eden iki çeyrekte ekonominin eksi büyümesi olarak tanımlanan teknik durgunlukta, yolu yarıladığını gösteriyor.

Bu dördüncü çeyrekte de ekonomideki daralma sürerse İngiltere'nin durgunluğa girecek olması anlamına geliyor.

Maliye Bakanı Alistair Darling BBC'ye yaptığı açıklamada, ''zor bir süreç olacak, ancak bunun üstesinden geleceğimizden kesinlikle eminim. Bu dönemin sonuna kadar insanların cebine daha fazla para koyarak onlara yardım etmek istiyoruz'' dedi.

Darling, ekonomideki daralmanın kredi krizi, konut fiyatlarının düşmesi ve enerji fiyatlarının artması nedeniyle olduğunu belirtti.

İngiltere'nin durgunluğun eşiğinde olması, Merkez Bankası'nın yüzde 4,5 olan faiz oranını düşürmesi beklentilerini artırdı.

Bu arada İngiliz sterlini 1,5889 dolara inerek dolar karşısında son 5 yılın en düşük seviyesine düştü.

Londra Borsası'nda FTSE 100 Endeksi yüzde 8'den fazla değer kaybetti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, bu hafta başında ülkenin durgunluğa gittiğine inandıklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*