İngiltere'de önlem paketi açıklanıyor

İngiltere'de önlem paketi açıklanıyor.14607
  • Giriş : 24.11.2008 / 21:17:00

İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, Avam Kamarası'nda mali krizin etkilerini en aza indirme hedefleri kapsamında hazırladıkları önlem paketini açıklıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Alistair Darling'in bütçe öncesi rapor kapsamında sunduğu önlemler, halkı harcamaya teşvik etmeyi ve işletmelerin de istihdam kesintilerinden kaçınmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Darling, bu önlemlerin sonucunda İngiltere ekonomik yavaşlamanın daha kısa süreceği ve dar olacağı yorumunda bulundu.

Maliye Bakanı, İngiltere ekonomisinin, küresel mali krizi nispeten güçlü karşıladığını söyledi ve İngiltere'nin diğer ülkelere kıyasla en uzun süreli ekonomik büyüme dönemlerinden birine tanık olduğunu hatırlattı.

İngiltere'nin dünyanın en önde gelen finans merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Darling, ülkesinin bunun sonucunda küresel resesyonun etkilerini daha güçlü hissettiğini dile getirdi.

Darling, gelecek yılın ilk iki çeyreğinde üretimin düşeceği, ancak daha sonra iyileşme sürecine girileceğinin altını çizdi.

Alistair Darling, tüm dünya hükümetlerinin, siyasi görüşleri aynı olsun olmasın, işletmeleri ve haneleri destekleme ihtiyacından dolayı kaygılandıklarını belirterek İngiltere ekonomisini canlandırmayı hedefleyen öneri paketinin, 30 milyar doları bulacağını dile getirdi.

Darling'in açıklamalarına göre, kamu borçlanması gelecek yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde sekizine çıkacak. ama 2010'dan itibaren düşmeye başlayacak ve 2014 yılından itibaren İngiltere hazinesi artık sadece yatırımlar için borçlanma konumuna geri dönecek.

İngiltere ekonomisini canlandırmak amacıyla alınan önlemler arasında, katma değer vergisinin bir yıl süreyle yüzde 17,5'den yüzde 15'e indirilmesi ve çalışan nüfusun yüzde birini oluşturan en yüksek gelir grubuna uygulanan gelir vergisi oranının yüzde 45'e çıkarılması da var.

Londra borsasında hava

Londra piyasalarının, İngiltere Maliye Bakanı'nın açıklamasına ilk tepkisi olumlu oldu, yüzde 7'lik bir yükseliş gözlendi. Diğer Avrupa borsalarında da olumlu bir hava gözleniyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk seansta da olumlu bir hava hakim.

Gazeteler, bugün Darling'in yapacağı açıklamaların, 'son yılların en önemli bütçe sunumu' olduğu görüşünü dile getirmişti.

Yeni vergi oranlarının ne kadarlık bir vergi geliri sağlayacağı tam bilinmiyor. Ancak, 2006 yılında Hazine Bakanlığı, parlamentoda "yıllık geliri 150 binin üzerinde olan vatandaşlara getirilecek yüzde 45'lik vergi oranının sağlayacağı gelirin miktarının" sorulması üzerine "1,2 milyar sterlin" yanıtını vermişti.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*