İngiltere'de otomobilde de sigara içmek yasaklandı

İngiltere'de otomobilde de sigara içmek yasaklandı .12093
  • Giriş : 28.09.2007 / 11:29:00

İngiltere'de bugün yürürlüğe giren yeni karayolları kanunu gereği, direksiyon başında cep telefonuyla konuşmanın yanı sıra sigara içmek de yasak kapsamına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de kapalı alanlarda ve kamuya açık yerlerde sigara içmenin tümüyle yasaklanmasının ardından sürücülerin otomobiline biner binmez sigara yaktığını, bunun da sürücünün otomobil kullanırken dikkatinde büyük azalmaya yol açtığını belirten yetkililer, direksiyonda sigara içilmesini de yasak kapsamına aldı.

Buna göre, direksiyon başında sigara içerken otomobiliyle kazaya yol açan sürücüler, "dikkatsiz araç kullanma" kapsamına alınacak, ölüm ya da yaralanma olmasa da 2500 sterline kadar para cezasına çarptırılabilecek. Sürücünün ehliyetinden 3 ile 9 arasında değişen puan silinebilecek ve hatta yargıç kararıyla trafiğe çıkması yasaklanabilecek.

Yeni karayolları kanunu, eskisinde bulunmayan 29 hüküm içeriyor. Yeni yasa, 29 yeni yasak ve kural getiriyor. Bu yeni kurallar arasında, gözüne güneş ışığı vuran sürücülerin otomobillerini kenara çekip beklemeleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious