İngiltere'de peçe tartışmaları sürüyor

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

İngiltere'de Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'ın ülkede bulunan kadınların peçelerini çıkarmaları yönünde yaptığı açıklamaların ardından başlayan tartışmalar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yerel hükümet yetkilisi Pil Woolas, peçeyle ders anlatan Ayşe Azmi'nin kendisini artık öğretmenlik mesleğini yapamayacak bir pozisyona koyduğunu öne sürdü. Müslüman öğretmenin böyle yapmakla cinsi ayrımcılığa sebeb olacağını iddia eden Woolas, "Ayşe Azmi, peçe takmada ısrar ederek, çocukların faydalı bir eğitim almaları hakkını çiğnemektedir." açıklamasını yaptı.

Azmi'yi savunan İngiliz avukatı Nick Whittingham ise Müslüman öğretmene 'İşini yapamazsın' denilmesinin yanlış olduğunu vurguladı. Avukat Whittingham, "Bu bayan öğretmen peçe giydiği halde etkili bir şekildi eğitim verme işini başarıyla yürütmektedir. Bir kaç mülakatta da kendisi peçe giyerken aynı zamanda etkili bir şekilde herkesle iletişime geçebileceğini de gösterdi. Ayşe Azmi'nin bugüne kadar eğitim verdiği dönem içinde hiç bir çocuk problem yaşamadı ve hiç bir veli de şikayette bulunmadı" dedi.

Bu arada Müslüman Lord Ahmet Nazir de peçe tartışmasına girerek, İngiliz hükümetin peçe tartışmasında izlediği politikayı eleştirdi. BBC kanalına konuşan Lord Ahmet Nazir, Müslüman toplumun sık sık gösterilerde bulunduğu belirterek, İngiliz politikacı ve gazetecilere yüklendi. Ülkede başlatılan tartışmanın Müslüman topluma zarar verdiğine işaret eden Lord Nazir, "Bugünlerde İngiltere'de Müslümanlara saldırmak moda haline geldi artık." dedi. Müslüman topluluk içinde ülkeyi tehdit eden bazı kişilerin çıktığını ve bu yüzden zaten çok üzgün olduklarını anlatan Nazir, "Gelin dürüst olalım. Evet içimizde maalesef ülkeyi tehdit eden bazı kişiler çıkıyor. Ama problem şu ki, bazı politikacılar ve medyada bazı kişeler bunu tüm Müslüman topluluk için genel bir sorun olarak gösteriyor. Bu da bugünlerde moda haline geldi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious