İngiltere'de rengarenk 'Noel' ekonomisi

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Noel dolayısıyla Londra caddeleri film platolarını andıran özel ışıklandırmayla donatıldı. Ana caddelerde alışveriş yoğunluğu ülke ekonomisine nefes aldıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Noel yaklaşırken Avrupa'nın önemli kentleri her yıl olduğu gibi bu yıl da rengarenk ışıklarla süslendi. 25 Aralık öncesi başlayan hazırlıklar, tüketim ekonomisi haline gelince ülke ekonomilerine soluk aldırıyor.

Noel, Batılı toplumlar için yılda bir defa kutlanan en kutsal gün olmanın ötesinde, ülke ekonomilerine bir kaç ay süreyle nefes aldıran alışveriş sezonu olarak dikkat çekiyor. Yaklaşık iki ay önce başlayan hazırlıkların hemen tamamı, kutlamanın ötesinde tüketim ekonomisini teşvik etme amaçlı.

Yabancıların da alışveriş yapmaya geldiği Londra gibi büyük kentlerde, mağazalar daha bir görkemli hale getirir vitrinlerini. Tanıtımın hemen her alanı sonuna dek kullanılır. Özellikle gece ışıklandırmaları turistlerin de yerli halkın da ilgi odağı haline gelir. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi Londra dev bir ışık sergisine dönüştürüldü.

---Noel ışıklarını Lee Ryan yaktı---

Her Noel öncesi, sanat eseri inceliğinde hazırlanan sokak ve vitrin ışıkları yaklaşık iki ay önceden yakılır. Londra'da alışveriş merkezlerinin bulunduğu caddelerin ışıkları 51 yıldır kutlamalarla açılıyor. Bu yıl Noel alış veriş sezonu ışıkları Kasım ayı başında Blue grubunun eski üyesi Lee Ryan tarafından yakıldı. Geçmiş yıllarda Kylie Minogue, Anthony Hopkins, All Saints gibi yıldızların yaktığı Noel ışıklarını bu yıl şarkıcı Lee Ryan yaktı.

Noel ışıklarını yakan ünlü sanatçı Ryan sezonu sevilen bir şarkısını seslendirerek başlattı. Noel ışıklarının açılış törenini, 1980'li yılların tanınmış grubu Bananarama da sahne alarak renklendirdi.

---Noel ekonomisi 4 milyar sterlin---

Noel alışverişi İngiltere ekonomisine ciddi bir ekonomik katkı sağlıyor. PayPal adlı elektronik ödeme sistemleri firmasının yaptığı araştırmaya göre geçen yıl İngiliz halkı Noel alışverişinde yaklaşık 10 milyar Yeni Türk Lirası'na tekabül eden, 3 milyar 500 milyon sterlin harcama yaptı.

Noel alışverişleri için Oxford Street başta olmak üzere Londra'nın bütün ana caddeleri ve alışveriş merkezleri birbirinden farklı ve ilgi çekici ışıklarla süslendi. Ünlü Debenhams mağazasının Oxford Street cephesi boydan boya ışıklarla Christmas kutlamasına dönüştürüldü. Harrods her zaman olduğu gibi boydan boya ışık elbisesine bürünürken, Selfridge gibi dünyanın en büyük mağazası ise vitrinlerinde altın yaldız ışıklardan oluşan kurt ve aslan figürlerine yer verdi.

Londra caddelerinde yapılan Noel süslemeleri ile artan alışveriş, ülke ekonomisini canlandırırken, turizm firmaları tarafından düzenlenen noel alışveriş turları da, İngiltere turizmine ayrı bir katkı sağlıyor.

Tiyatrolarıyla ünlü Londra, Noel döneminde farklı oyunları sahneye koyuyor, kültür ve sanat etkinlikleri bu döneme göre yeniden düzenleniyor. Hristiyan toplum geleneğinde hediyeleşmenin diğer adı olarak bilinen Noel alışverişi, ülke ekonomilerinin de can simidi olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious