İngiltere'de rüşvet soruşturması en baştan

İngiltere'de rüşvet soruşturması en baştan.12075
  • Giriş : 10.04.2008 / 21:45:00

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin Suudilerle yapılan 43 milyar sterlin tutarındaki silah anlaşmasına ilişkin soruşturmayı bitirmekle yasalara aykırı hareket ettiğine hükmetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savunma firması BAE, sözleşmenin imzalanmasını sağlamak için Suudi yetkililere yasadışı ödeme yapmakla suçlanmıştı.

Ancak firma yasalar çerçevesinde hareket ettiğini savunuyor.

İngiltere'deki Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi ise soruşturmanın devamı durumunda ulusal güvenliğin riske atılacağını savunmuştu.

Ancak mahkemenin yargıçları, soruşturmanın yeniden başlamasını isteyen Silah Ticareti Aleyhinde Kampanya (Campaign Against the Arms Trade) ve Corner House adlı iki baskı grubunun gerekçelerini haklı buldu.

Davayı ele alan yargıçlardan biri olan Lord Moses, Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin müdürünün herşeyi yasalara uygun bir biçimde yürüttüklerine kendilerini ikna edemediğini söyledi.

Yargıç Moses "Bu ülkenin içinde veya dışında hiç kimse, adaletimizin işleyişine karışma hakkına sahip değildir" dedi.

Moses "Hükümetimizin ve davalının bu temel ilkeyi akıllarında tutmakta başarısız olmaları, mahkemenin müdahalesini haklı kılmaktadır" dedi.

Baskı grupları memnun

Silah Ticareti Aleyhinde Kampanya adlı örgüt, Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin soruşturmayı noktalama kararının Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD'nin Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi uyarınca yasadışı olduğunu savunmuştu.

Örgüt yetkililerinden Symon Hill, çıkan karardan memnun olduklarını söyledi:
Hill "Soruşturmanın ne ulusal güvenlik ne de iş gerekçesiyle durdurulmadığı başından beri belliydi. Bunun nedeni BAE firmasının ve Suudi prenslerinin İngiltere hükümeti üzerindeki nüfuzuydu" diye konuştu.

Corner House adlı kuruluştan Susan Hawley ise "İngiliz adaleti için bugün harika bir gün. Yargıçlar bağımsız savcıların siyasi baskılara tabi olmama hakkına destek oldular" dedi.

Ulusal güvenlik iddiası

Duruşmadan sonra açıklama yapan BAE firması ise 'davanın iki baskı grubu ve Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi arasında geçtiğini ve bu dairenin müdürünün verdiği kararın yasallığına ilişkin olduğunu' söyledi.

BAE firması, sözkonusu kararda kendilerinin bir etkisi olmadığını da ekledi.

Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi ise çıkan sonuç hakkında yorumda bulunmazken, sadece yargılamanın yol açtığı sonuçları 'dikkatle' ele aldıklarını belirtti.

Aralık 2006 tarihinde, dönemin hukuk işlerinden sorumlu devlet bakanı olan Lord Goldsmith, Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin soruşturmayı durdurduğunu açıklamıştı.

Lord Goldsmith davanın sürmesinin İngiltere-Suudi Arabistan ilişkilerine ve bunun sonucunda da ulusal güvenliğe 'ciddi zarar' verebileceğini söylemişti.

Dönemin Başbakanı Tony Blair de soruşturmanın İngiltere'nin stratejik çıkarlarında, örneğin terörle mücadele alanındaki işbirliğinde muazzam hasara yol açacağını kaydetmişti.

Suudi Arabistan'ın da eğer soruşturma durdurulmazsa, kendisine Eurofighter Typhoon tipi savaş uçakları satacak olan BAE firması ile yeni anlaşmaları iptal edebileceği ve İngiltere ile diplomatik işbirliğini durduracağı tehdidinde bulunduğu haber verilmişti.

Suudi Arabistan'ın bu yolla, İngiltere'ye yönelik olası saldırılarda istihbarat paylaşımını kesme tehdidinde bulunduğu savunulmuştu.

OECD geçen ay, İngiltere'deki Büyük Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin sözkonusu soruşturmayı durdurmasıyla ilgili olarak kendi incelemesini başlatacağını açıklamıştı.

Londra'daki yargıçlar davanın yeniden açılmasına hükmetmediler; ancak konuyla ilgili yeni açıklamaları dikkate alacaklarını belirttiler.

El Yamama nedir?

Tartışmalar BAE'in 1980'lerde Suudi Arabistan'la yaptığı el Yamama silah anlaşması sırasında, ihaleyi kazanmak için bazı Suudi yetkililere rüşvet verdiği iddialarına dayanıyor.

43 milyar sterlin tutarındaki el Yamama (Barış Güvercini) anlaşmasıyla, 1980'li yıllarda Suudi Arabistan'a Tornado jetleri ve diğer askeri araç gereçler satılmıştı.

BAE Eylül ayında kesinleşen bir diğer anlaşma kapsamında da ülkeye 4,4 milyar sterline 72 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı satacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious