İngiltere'de şap alarmı

  • Giriş : 07.08.2007 / 13:55:00

İngiltere'de bir çiftlikte daha şap hastalığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere Çevre Bakanı Hilary Benn, ilk şap hastalığının görüldüğü ülkenin güneydoğusuna düşen Surrey’deki çiftliğin yakınında bulunan başka bir çiftlikte daha hastalığın görüldüğünü bildirdi.
Benn, BBC’ye verdiği demeçte, şap hastalığının tespit edildiği bu ikinci çiftlikte itlaf edilen hayvanlardan dün akşam alınan örneklerin veterinerlik dairesi başkanı Debby Reynolds tarafından incelendiğini söyledi.
Debby Reynolds, dün akşam ikinci bir vaka olasılığından söz etmiş ve 50 baş hayvanın itlaf edilmesi talimatını vermişti. Şap hastalığı haberinin gelmesi üzerine aynı yerde 120 hayvan itlaf edilmişti.
İngiltere’de 2001’de ortaya çıkan şap salgını nedeniyle 7 milyon büyükbaş hayvan itlaf edilmiş, kırsal turizm ağır zarar görmüştü. Salgın ülke ekonomisine 16 milyar dolar zarar verirken, dönemin hükümeti salgını durdurmak için yeterince hızlı hareket etmemekle suçlanmıştı.
Yaklaşık bir yıl önce İngiltere’de şap hastalığının tamamen yok edildiği açıklanmış ve birkaç ay önce de et ihracatı yeniden başlamıştı. Şap hastalığının yeniden görülmesi üzerine ABD ve Japonya İngiltere’den domuz ve domuz ithalatını yasaklamış, Londra ile sıkı koordinasyon içinde bulunan AB ise dün "yüksek riskli bölge" olarak nitelediği İngiltere’den her türlü canlı hayvan, et ve süt ürünleri alımına yasak getirmeyi kararlaştırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious