İngiltere'de Sema Rüzgarı

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İngiltere'de dinler ve kültürlerarası diyalog faaliyetlerini sürdüren ve halkın büyük sevgisini kazanan Diyalog Topluluğu Derneği, tarihi Oxford şehrinde sema gösterisi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz halkı için manevi değeri büyük olan 550 yıllık Sheldonian Theatre'de yapılan gösteriye akın eden vatandaşlar, yaklaşık üç saat süren sema gösterisini ilgiyle izledi.

Bunun yanı sıra, Güney İngiltere'de Bristol ve Bournemouth şehirlerinde de vatandaşlar için de sema gösterisi düzenleyen dernek, bu etkinliklerle birlikte toplumun farklı kesimlerini bir araya getirdi. Hafız Rıza'nın Meryem Suresi'ni okuduğu programda, izleyicilere ayetlerin İngilizce açıklamaları sinevizyon eşliğinde sunuldu. Gelen yüzlerce vatandaşın tamamına yakınının yabancı olması dikkat çekti.

Gelen vatandaşlara ayrıca, Sufizm ve Mevlana'yi tanıtan eserlerin de yer aldığı stand kuruldu. Programdan oldukça etkilendiklerini ve keyif aldıklarını dile getiren çoğu İngiliz buna benzer etkinliklerin her zaman yapılması gerekliliğine dikkat çekti.

Bu arada, Diyalog Topluluğu Derneği Genel Sekreteri Ufuk Uçar, Güney İngiltere'de 3 sema gösterisi düzenlediklerini belirterek, katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vatandaşlardan güzel geri dönüşler aldıklarını söyleyen Uçar, hedeflerinin mümkün oldukça çok sayıda insanı bir araya getirmek olduğunu vurguladı.

Daha önce de İngiltere'de benzer etkinlikler gerçekleştiren dernek yetkilileri, geçtiğimiz yıl Hampshire eyaletine bağlı Basingstoke semtinde açtıkları ilk iftar çadırıyla çok sayıda insanın sevgisini kazanmıştı. Bir gurup akademisyen, öğrenci ve esnafın bir araya gelmesiyle kurulan Diyalog Topluluğu Derneği, Güney İngiltere'de benzer nitelikte etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious