İngiltere'de sigara vitrinden iniyor

İngiltere'de sigara vitrinden iniyor.12314
  • Giriş : 26.05.2008 / 11:07:00

İngiltere'de hükümetin yakın zamanda Avam Kamarası'na getirmeyi planladığı yeni tasarıya göre, gençlerin sigaranın zararlı etkilerinden korunması için tütün ürünleri vitrinde sergilenemeyecek, tezgah altında tutulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tezgah altında tutulacak sigara paketlerinin sadece 18 yaş ve üzerindekilere satılacağına dikkat çeken İngiltere Sağlık Bakanı Alan Johnson, tasarının ayrıca sigara makinelerinde yapılan satışlara son verilmesini öngördüğünü bildirdi.

Johnson tasarıda, 10 sigara içeren yarım paketlerin satıştan kaldırılmasının da yer aldığını kaydetti.

İngiltere'de sigara karşıtı kampanya yapan çevreler tarafından olumlu bir adım olarak görülen yasa tasarısı, bazı çevrelerce hak ve özgürlüklere vurulan bir darbe olarak yorumlandı.

Sağlık Bakanı Johnson, her yıl 16 yaşın altında 200 bin gencin sigara içmeye başladığını hatırlatırken, sigaranın vitrinde satılması dahil reklamı anlamına gelebilecek her şeyi yasaklayacaklarını bildirdi.

İngiltere'de geçen iki yılda sigara reklamlarına pek çok kısıtlama getirilmiş, sigara reklamlarının yer aldığı panoların spor organizasyonlarının yapıldığı yerlerde bulunması yasaklanmıştı.

İngiltere'de her yıl sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklar yüzünden ortalama 114 bin kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious