İngiltere'de sigara yasağı işe yaradı

İngiltere'de sigara yasağı işe yaradı.8084
  • Giriş : 30.06.2008 / 11:57:00

İngiltere'de kamuya açık yerlerde sigara içilmesinin önüne geçen yasak birinci yılını doldururken, 400 bin kişinin sigarayı bıraktığı ve geçen bir yıl içinde tüketilen sigara sayısının 2 milyar azaldığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasağın İngiltere tarihinde sigara tüketimindeki en büyük düşüşün kaydedilmesine yol açtığını belirten uzmanlar, 400 bin kişinin sigaraya veda etmesiyle birlikte, 40 bin kişinin sigara tüketiminden doğan hastalıklar yüzünden ölmesinin de önüne geçileceği tahmininde bulundu.

Ülkede 1 Temmuz 2007'de başlayan yasakla birlikte bütün pub, bar ve restoranlar ile açık havada olmasına rağmen üstü tenteyle örtülmüş yerlerde uygulanmaya başlayan yasak, İngiliz siyasetinde tartışmalara yol açmış, ancak kamuoyu dörtte üçlük çoğunlukla yasağı desteklemişti.

Yasaktan bu yana ortaya çıkan gelişmelerle ilgili araştırmayı yapan Londra Üniversitesi Sağlıkta Davranış Araştırmaları Merkezi Direktörü Robert West, "Araştırmamız sigara içenlerin sayısında İngiltere tarihinde kaydedilmiş en büyük düşüşü gösteriyor. Bu etki, toplumun zengin, fakir, eğitimli, eğitimsiz ayırt etmeksizin bütün katmanlarında hissediliyor. Biz yasağın bu kadar önemli etki yaratmasını beklemiyorduk" dedi.
West, hala yetişkinlerin yüzde 22'sinin sigara içmeyi sürdürdüğü İngiltere'de sigara tüketiminin tekrar artmaya başlamamasının garantisi bulunmadığını, Sağlık Bakanlığına büyük iş düştüğünü, yakalanan bu ivmenin canlı tutulması halinde, İngiltere'de sigara içenlerin oranının 10 yıl içinde yüzde 15'in altına çekilmesinin bile mümkün olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious