İngiltere'de sigara yasağı yürürlüğe girdi

  • Giriş : 01.07.2007 / 12:11:00

İngiltere'de kamuya açık yerlerde sigara içilmesini yasaklayan yasa bu sabah yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 İngiltere'de böylece restoran ve bar gibi kamuya açık yerlerde, iş yerlerinde ve hatta bina kapılarının önündeki sundurmaların ya da stadyumlardaki kapalı tribünlerin altında sigara içmek yasak hale getirildi.
İngiliz hükümeti, daha önce Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'de bölgesel yönetimlerin kararlarıyla uygulanmaya başlanan yasakla vatandaşları pasif içiciliğin zararlarından korumayı amaçlıyor.
Ülkede başta barlar olmak üzere birçok kamuya açık yerde ''sigaraya veda'' geceleri düzenlendi.
İngiltere'de her yıl 600 kişinin pasif içicilik nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.
Yerel yönetimler, yasak yerlerde sigara içenlere 50 sterlinden başlayan ve ödenmemesi halinde 200 sterline kadar çıkan cezalar uygulamaya hazırlanıyor.
Yasağın delinmesine göz yuman iş yerleri içinse 2500 sterlin para cezası uygulanacak.
İngiltere Sağlık Bakanı Alan Johnson, yasağın başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, ''Dumansız bir ülke yaratarak, yüz binlerce kişinin sağlığını korumuş olacağız. Sigara içmeye özenenlerin önünü kesmiş, içenlerinse cesaretini kırmış olacağız'' dedi.
Bu arada, bar işletmecileri, yasağın satışlarında düşüşe yol açabileceğine işaret etti. Nielsen adlı kuruluşun yaptırdığı araştırmaya göre, İngiltere ve Galler'de bira satışı yasak nedeniyle bir yılda 200 milyon bardak düşebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious