İngiltere'de sigarasız günlere bir ay kaldı

  • Giriş : 01.06.2007 / 16:10:00

İngiltere'de gece klubü ve barlar dahil kapalı mekanlarda sigara ve nargile içilemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de geçtiğimiz yıl alınan karar dolayısıyla 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren gece klubü ve barlar dahil kapalı mekanlarda sigara ve nargile içilemeyecek.

Birçok vatandaşı kızdıran bu karar, işyer sahiplerini de kara kara düşündürüyor. Herhangi bir müşterinin kapalı bir mekanda sigara içmesinin farkedilmesi, işyeri sahibine binlerce sterlinlik cezaya mal olabilecek. Ancak yapılan tüm reklam ve uyarılara rağmen hala çok sayıda vatandaşın ve işverenlerin sigara yasağından habersiz olduğu ortaya çıktı. Bu çerçevede Türklerin en fazla yaşadığı bölge olan Hackney Belediyesi tarafından yapılan bir çalışmada vatandaşların daha fazla uyarılması ve haberdar edilmesi amaçlanıyor. Hackney Belediyesi'nin 'smokefree' ekibi tarafından organize edilen bir çalışma kapsamında Hackney Belediye Binası olan Hackney Town Hall Meydanı'nda hazır bulunan 'London goes smokefree' otobüsüne, 1 Temmuz itibariyle uygulamaya girecek olan sigara yasağı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilecek.

Primary Care Trust'tan yetkililerin de bulunacağı otobüste sigara bırakmaya yönelik hazırlanan programlar hakkında merak edilen her türlü konuya yanıt verilecek. Hackney Belediyesi'nin sigara bırakma projesi sorumlusu Kate Harris konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 1 Temmuz'da İngiltere genelinde uygulamaya başlanacak olan kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan uygulamanın son derece sancısız geçmesi için ekip olarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious