İngiltere'de şimdi de mavi dil hastalığı

İngiltere'de şimdi de mavi dil hastalığı .16146
  • Giriş : 23.09.2007 / 21:50:00
  • Güncelleme : 23.09.2007 / 21:50:55

İngiltere'de şap hastalığı yayılmaya devam ederken, bu kez de Avrupa'da sığırlarda görülen, ancak İngiltere'de daha önce hiç rastlanmayan mavi dil hastalığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sokucu sineklerle nakledilen viral hastalığa, Ipswich bölgesindeki bir sığır çiftliğinde rastlandığı belirtildi. Çiftlikteki hastalık taşıyan hayvanın itlaf edildiği, diğerlerinin de izlemeye alındığı bildirildi.

Avrupa'da her yıl binlerce sığırın ölümüne yol açan hastalığın İngiltere'de ortaya çıkmasının ardından çiftçi birliklerinden yapılan açıklamalarda, haberin, şap hastalığından büyük zarar gören hayvancılık sektörü için büyük bir darbe olduğu ifade edildi.

Bu arada, mavi dil virüsünün sığır, koyun, keçi ve ceylanları etkileyebileceği, ancak insanlar için risk yaratmadığı açıklandı.

Virüsün haziran ayından bu yana 3 bin sığırın itlafına neden olan Hollanda, Belçika, Fransa ya da Almanya'dan bulaşmış olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, virüsün yayılma eğilimi göstermesi halinde çiftlik çevresinde 20 kilometrelik karantina alanı ilan edeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious