İngiltere'de suni döllenme yasası gerginliği

İngiltere'de suni döllenme yasası gerginliği.18672
  • Giriş : 21.03.2008 / 13:44:00

İngiltere'de hazırlanan suni döllenme ve kısırlık tedavisi yöntemleriyle ilgili yasanın kabinede çatlak yaratabileceği, bazı bakanların istifasına yol açabileceği ve İşçi Partisi grubunu bölebileceği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lezbiyen çiftlere yasal ebeveyn olma hakkı tanıyan, embriyolar üzerinde bilimsel çalışma yapmanın önünü açan ve kısırlık tedavi merkezlerinin anne adaylarından tedaviye başlamanın ön koşulu olarak mutlaka erkeği baba olarak kaydettirmelerini isteyen kuralı kaldıran yasa, kabinedeki Katolikler tarafından desteklenmiyor.

Başbakan Gordon Brown'ın ise dini inançlardan kaynaklanan bu karşı çıkışlara rağmen bütün parti grubundan bu konuda aynı oyu kullanmalarını ve yasayı desteklemelerini istediği, buna uymayanlar hakkında disiplin işlemi yapılacağını duyurduğu belirtiliyor.

Bu durumda tümü Katolik olan devlet bakanları Paul Murphy, Des Browne ve Ruth Kelly'nin istifa etmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Avam Kamarasındaki muhalefet partileri ise gruplarını istedikleri oy kullanma konusunda serbest bıraktı. Muhafazakar Parti ve Liberal Demokrat Parti üyesi parlamenterler, "kendi vicdanları doğrultusunda" oy kullanabilecek.

İngiltere'de suni döllenme ve kısırlık tedavisiyle ilgili son yasal düzenleme 1990 yılında Muhafazakar Parti iktidarı döneminde yapılmış ve Muhafazakar Partili milletvekilleri o dönemde de karar vermede serbest bırakılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious