İngiltere'de tiryaki ve obeze tedavi yok

İngiltere'de tiryaki ve obeze tedavi yok .8244
  • Giriş : 01.10.2007 / 14:43:00

İngiltere'de her 10 il sağlık müdürlüğünden birine bağlı hastanelerde, sigara tiryakileri ve aşırı kilolu hastaların tedavi ve ameliyat talepleri reddediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalça protezi operasyonu ve benzeri acil olmayan ameliyatlar için sırada bekleyen hastaların talepleri, bu hastaneler tarafından "daha sağlıklı yaşamak istediklerine dair taahhütte bulunmaları ve bunu yaptıklarını kanıtlamaları" isteğiyle geri çevriliyor.

Ülkede hasta haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarıysa uygulamaya şiddetle karşı çıktı.

Bu gruplar adına yapılan açıklamalarda, bir doktorun sırf hastasının sağlıklı bir yaşam tarzı bulunmadığı için bu kişiyi tedavi etmeyi reddetmesinin gayri ahlaki olacağını belirtti.

Sağlıklı yaşam tarzı bulunmadığı öne sürülen ve hastanelerdeki tedavi ve ameliyatları reddedilen kişilerin de diğerleri kadar vergi ödediklerine dikkati çeken sivil toplum kuruluşları, bu uygulamanın hastanelerin bağlı bulunduğu Milli Sağlık Sistemi'nin (NHS) "masraftan kısma yönteminden ibaret" olduğunu savundu.

Sağlık kuruluşlarının yöneticileriyse doktorların daha güvenli ameliyat ya da sonuç alınabilecek tedavi için hastalarından kilo vermelerini yada sigarayı bırakmalarını istemeleri kadar doğal birşey olamayacağını belirtiyor.

İngiltere'de hala 152 Sağlık Müdürlüğü'nün 16'sının bağlı bulunduğu hastanelerin bu uygulamayı yürüttüğü kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious