İngiltere'de yaşayan Müslümanlar kıskaçta

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Londra'da Dışişleri eski Bakanı Straw ve Muhafazakar Parti Başkanı Cameron'un İslam ve Müslüman kadınlar ile ilgili son açıklamaları ülkede bulunan Müslümanların sert tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İngiltere'nin başkenti Londra'da Ulusal İngiliz Partisi tarafından Hz. Muhammed(sas)'i tasvir eden karikatürlerin üzerinde bulunduğu el ilanlarının dağıtılması ve Dışişleri eski Bakanı Jack Straw ve Muhafazakar Parti Başkanı David Cameron'un İslam ve Müslüman kadınlar ile ilgili son açıklamaları ülkede bulunan Müslümanların sert tepkisine neden oldu.

İngiltere'de yaşayan Müslüman kesim, son günlerde bazı İngiliz siyasetçilerin Müslümanların giyim tarzı konusunda yaptığı açıklamalardan rahatsız. Muhafazakar Parti Başkanı David Cameron'un, İngiltere'de bazı Müslüman okulların sadece Müslüman kesimden öğrenci almalarını eleştirmesinin ardından, şu anda devlet bakanı olarak görev yapan Jack Straw'un dün Müslüman kadınların peçelerini çıkarmalarını söylemesi tartışmalara neden oldu. Straw, Müslüman kadınların peçe takarak toplum içinde farklı kesimler arasında diyalogu güçleştirdiğini söyleyerek, kadınların peçelerini çıkarmalarını tavsiye etmişti. Peçenin, görünüş olarak bir ayırım ve farklılığı simgelediğini söyleyen Straw, seçim bölgesi olan Blackburn kentinde ve parlamentoda kendisini ziyaret eden kadınlardan peçelerini çıkarmalarını önermişti.

Lancashire Evening gazetesinde Cuma günü yayımlnanan açıklamasında peçe takan Müslüman kadınların toplumda daha iyi, pozitif diyaloğu daha da güçleştirebileceği ihtimalinden korktuğunu belirten Straw, "Bu vatandaşların kendi peçelerini kaldırarak kendi ağız ve burunlarının görünmesiyle diğer seçmen vatandaşlarla daha iyi ve samimi bir diyalog kurabilirler. Bu da bize insanların sadece söylediklerini duymakla yetinmemezi değil, aynı zamanda tam olarak ne istediklerini de anlama imkanı verecektir."dedi. Straw, daha önce beraber aynı ofiste peçeli meslektaşlarıyla çalıştıklarını, onlara da yüzlerini göstermeleri tavsiyesinde bulunduğunu, bunun üzerine Müslüman meslektaşın peçesini çıkardığını ve o günden sonra da yine aynı şekilde birlikte uyum içerisinde çalıştıkları örneğini verdi. Müslümanların kendi seçim bölgesinde nufüsun yaklaşık çeyreğini oluşturduğunun farkında olduğunu ifade eden Straw, açıklamalarını dikkatle seçtiğini de vurguladı.

İngiltere Ulusal Parti üyeleri, bu hafta güney Londra'da üzerinde Hz. Muhammed(sas)'in tasvir edildiği karikatürlerin bulunduğu el ilanları dağıtmıştı. Bundan bir gün sonra Muhafazakar Parti Başkanı David Cameron da, İngiltere'deki Müslüman Okulların en az bir yüzde 25'inin diğer dinlerden olması gerektiği yönünde bir açıklama yapması ve İsrail Elçiliği'ni dini inançlarından ötürü korumak istemeyen bir Müslüman İngiliz Polisi'ne soruşturma açılması, ülkede bulunan Müslümanlar üzerinde pisikolojik olarak büyük bir baskı oluşturdu.

STRAW'UN AÇIKLAMALARINA FARKLI KESİMLERDEN TEPKİLER

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nı 1997-2001 yılları arasında yürüten Jack Straw, Irak Savaşı'na verdiği destekten dolayı da Müslüman kesimin tepkisini çekmişti. Müslümanların giyim tarzıyla ilgili son çıkışı ise, başta Müslüman kesim olmak üzerere, Liberal Demokratların da tepkisine neden oldu.

İngiltere'de faaliyet gösteren İslam İnsan Hakları Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Jack Straw'un yaptığı yorumun ayrımcılık içerdiğini bildirdi. Komisyon Başkanı Massoud Shadjareh, "Straw'un konuşması bilerek seçilmiş şaşırtıcı ve din üzerinden ayrımcılık yapan bir yorumdur."dedi.

Müslüman Halkla İlişkiler Komitesi Sivil Özgürlükler Gurubu Başkanı Halima Hüsseyin de, BBC kanalına yaptığı açıklamada Straw'u sert eleştirerek, "Jack Straw kim oluyor ki kendi kendine bir dinin olumsuz yönleri hakkında yorumda bulunabiliyor."sorusunu yöneltti.

Hicabı Koruma Organizasyonu Derneği Başkanı Rajnaara Akhtar da Straw'u yine sert şekilde eleştirdi. Straw'da anlayış eksikliği olduğunu söyleyen Akhtar, "Straw keni inançları paralelinde bir yorum yapmış ve yaptığı bu açıklamalarla kadınları kötülemiştir." ifadelerini kullandı.

STRAW'A BİR TEPKİ DE LİBERAL DEMOKRATLARDAN.

Jack Straw'un üyesi olduğu İşçi Partisi'nin en büyük rakibi olarak görülen Liberal Demokrat Partisi sözcüsü Siman Hughes ise, herhangi bir vatandaşın ne giyip giymeyeceğinin Straw'un işi olmadığını söyledi. Hughes, "Bence kapısına gelen vatandaşa ne giyeceği ile ilgili ona birşeyler söylemek, tüm toplumu temsil eden birinin işi değildir." diye konuştu. Straw'a göndermede bulunan Siman Hughes, "Benimle konuşmanız için farklı giyinmenin sizin için bir sakıncası olabilir mi?"diye sordu.

Muhafazakar Parti Politika Sözcüsü Oliver Letwin de, kadınların nasıl isterlerse öyle giyinmekte serbest olduklarını söyledi. Letwin ayrıca, kadınlara peçelerini çıkarmalarını önermenin tehlikeli bir sonuca sebep olabileği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious