İngiltere'deki Kutlu Doğum coşkusu

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleşen ve çoğunu yabancıların oluşturduğu bine yakın davetli, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Hz. Muhammed'i anma gecesinde düzenlenen programa katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası konferans şeklinde geçen kutlu doğum programına University of England'dan Dr. Ian G.Williams, Amerika'da dinlerarası diyalog faaliyetlerinde bulanan Institue of Interfaith Dialogue Vakfı'ndan Chearly Pearson ve University of Leicester'da görevli akademisyen-yazar Rd. Asaf Husseain gibi önemli isimler katıldı.

Program Hafız Rıza Güven ezan ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. İngilizce içerikli olan programda Kuran-ı Kerim'den okunan ayetlerin İngilizce meali sinevizyondan yabancı konuklara izlettirildi. Salonu dolduran davetlilere hitap eden İngiltere'de dinler arası diyalog faaliyetlerinde bulunan "Dialogue Society Direktörü" İsmail Hakkı Türker, Kuran-ı Kerim'den alıntı yaparak Allah'ın insanları bir millet ve kabile içinde yaşayacak şekilde çift çift yarattığı mealini iletti. Toplum içerisinde yaşayan insanların din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin birbiriyle diyaloğa geçmesi ve birbirlerini sevmesi gerektiğine vurgu yapan Türker, doğruyu bulmak için insanlığa gönderilen Kuran'da da insanların bir diğerini sevmesi ve barış içinde yaşamasını emrettiğine dikkat çekti. Yirmibirinci yüzyılda insanlığın küreselleşme ve buna paralel olarak çıkan sorunlardan çok çektiğini anlatan Türker, "Bugünkü sorunlar gösteriyor ki diyalog bir şart haline geldi. Bunun için yapılması gereken ilk şey geçmişi unutmak ve barış içinde yaşamak için biraraya gelmelere önem verilmelidir."diye konuştu.

Programa Amerika'nın Teksas eyaletinde dinlerarası diyalog faaliyetlerinde bulunan Amerikalı bayan Clearly Pearson'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında peygamber efendimizin yaşantısından örnekler veren Clearly Pearson, günümüzde toplumların huzur içerisinde birarada yaşaması için diyaloğun önemini vurguladı. Programda ayrıca, University of England'dan Dr. Ian G. Williams ve University of Leicester'da görevli Asaf Husseain'de bir konuşma yaptı.

Daha sonra çocuklardan oluşan bir gurup sahnede Hz. Muhammed'in yaşadığı dönem olan Saadet Devri'nde Habeşistan'a yapılan hicret olayını canlandırdı. Çocuklar tarafından sahnede Habeşistan'a yapılan hicretin canlandırılması salonu dolduran izleyicilerden büyük alkış aldı. Ardından sahneye çıkan ilkokul öğrencileri konuklara diyalog ve insanların barış içinde yaşamalarına yönelik mesajlar okudular. Okunan mesajların ardından çocuklar, davetliler tarafından dakikalarca alkışlandı. Programın sonuna doğru M. Fethullah Gülen'in dinler arası diyaloğun ve hoşgörünün önemini vurgulayan mesajı James adlı ingiliz tarafından okundu.

Programın sonunda Cihan mikrofonlarına konuşan ingiliz davetlilerden önemli isimler gerçekleştirilen etkinliğe olan hayranlıklarını dile getirdi. Bunlardan biri olan ve İngiltere'de faaliyet gösteren Mozaik Trust'ın bayan direktörü yaptığı konuşmada, daha önce dinlerarası diyalog ile ilgili bir program bir yana, İslam dini ile ilgili hiç bir etkinliğe katılmadığını belirterek, düzenlenen programa hayran kaldığını söyledi. En çok çocukların gösterilerinden etkinlendiğini ifade eden direktör, buna benzer etkinliklerin zorunluluk olduğunu ve bundan sonraki diyalog etkinliklerine kesinlikle katılacağını anlattı.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen kutlu doğum etkinliği İngiltere'de yapılan en büyük organizasyonlardan biri oldu. Bine yakın davetlinin katıldığı program sonrasında gelenlere Türk mutfağından tatlı çeşitleri ikram edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious