İngiltere'den İsrail'e protesto

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İngiltere, 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaşan İngiliz askerlerinin Gazze kentindeki mezarlarının, İsrail askerleri tarafından tahrip edilmesini protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunun, Gilad Şalit isimli askerin kaçırılmasına misilleme olarak düzenlediği bir operasyon sırasında buldozerle Commonwealth (İngiliz Uluslar Topluluğu) mezarlığını tahrip etmesi İngiltere tarafından 4 ay önce bir mektupla protesto edildi.

İsrail ordusunun geçen hafta Beyt Hanun'a düzenlediği saldırıda da mezarlıkta yeni tahribatın meydana gelmesi İngiltere'nin Tel Aviv Büyükelçiliği tarafından yeniden protesto edilirken, bir İngiliz diplomatı, İsrail hükümetinden resmi bir yanıt almamalarına çok sinirlendiklerini söyledi. 1920'de kurulan Gazze'deki Commonwealth mezarlığında 4 bin kadar askerin mezarı bulunuyor. Irak'taki Ebu Garib cezaevinde Amerikalıların kötü muamele ve işkencelerinin ortaya çıkmasını protesto için 2004'te Filistinliler, mezarlıkta önemli tahribata yol açmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious