İngiltere'den misket bombalarına yasaklama

İngiltere'den misket bombalarına yasaklama.11528
  • Giriş : 28.05.2008 / 22:24:00

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ülkesinin elindeki bütün misket bombalarını kullanımdan kaldıracağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brown, yaptığı açıklamada, misket bombalarının yasaklanması konusunda uluslararası bir anlaşmaya varılmasıyla ilgili tıkanıklığın aşılmasına yardım etmek istediğini belirterek, diğer ülkelerin de İngiltere'yi izlemesini ümit ettiğini söyledi.

İrlanda'daki toplantıda bir araya gelen onlarca hükümetin misket bombalarının yasaklanması konusunda bir anlaşmanın eşiğinde olduğunu ifade eden Brown, görüşmelerde ülkesini temsil eden yetkililere, halen İngiltere silahlı kuvvetlerinde kullanılan iki türü de dahil misket bombalarının tamamen yasaklanmasını desteklemeleri yönünde talimat verdiğini kaydetti.

İrlanda'nın başkenti Dublin'de 19 Mayıs'ta başlayan ve 30 Mayıs'a kadar sürecek olan misket bombalarının geliştirilmesinin, kullanımının ve satışının kısıtlanması konusunda bir anlaşmaya varılması hedefiyle düzenlenen toplantıya 110 ülkeden hükümet temsilcileri katılıyor. Varılacak anlaşmanın Aralık ayında Norveç'te imzalanması planlanıyor.

Siviller için büyük tehlike oluşturan misket bombalarında, el bombası benzeri yüzlerce mini bomba çok geniş alana dağılarak infilak ediyor. Misket mühimmatındaki çok sayıda bomba hemen patlamıyor ve kara mayını haline gelerek çatışmalar ve savaşlar sonrasında da siviller için daimi bir tehlike oluşturuyor ve insanların ölümüne ya da sakat kalmasına yol açabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious