İngiltere'den okullara erken evlilik uyarısı

İngiltere'den okullara erken evlilik uyarısı.18672
  • Giriş : 02.07.2009 / 12:01:00

İngiltere'de hükümetin, her yıl ana vatanına götürülerek küçük yaşta evlenmeye zorlanan çocuk ve gençler konusunda uyanık olunması yolunda okul yönetimlerini uyardığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her yıl özellikle Asya, Afrika ve Orta Doğu kökenli binlerce çocuğun ana vatanlarına götürülüp, ailenin İngiliz vatandaşlığı kazanmak isteyen akrabaları veya yakınları içinden biriyle zorla evlendirilmesine engel olmak isteyen hükümetin, okullara birer genelge gönderdiği belirtildi.

Bu tür gelişmelerin işaretlerinin yakından izlenmesi ve böyle bir şeyin tespit edilmesi halinde yetkililerin önceden uyarılması yolunda tavsiyelerin yer aldığı genelgede, çocuk ve gençlerin bu yöndeki yardım isteklerine nasıl yanıt verileceğine dair okullara yol gösterildi.

Hazırlanan genelgede, okullara bu tür evlilikleri önlemede daha aktif rol almaları çağrısında da bulunulurken, pek çok okulun bu konuya girmek konusunda gönülsüz davranması yüzünden çok sayıda çocuk ve gencin çok küçük yaşta istemedikleri evlilikler yapmak zorunda kaldığına dikkat çekildi.

İngiltere'de iç ve dışişleri bakanlıklarının ortaklaşa kurduğu Zorla Yaptırılan Evlilikleri Önleme Birimine (FMU) bu yılın Ocak-Nisan ayları arasında 770 gencin başvuru yapıp, yardım istediği, bunun da 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 16'lık bir artış anlamına geldiği bildirildi.

FMU'ya geçen bir yılda yapılan ihbarların sayısının da 1600 olarak kaydedildiği belirtildi. Bu ihbarlardan 420'sine başarıyla müdahale edildiği, olası istenmeyen evliliklerin önlendiği ifade edildi.

Geçen bir yılda mahkemelere tanınan ''kendi isteği dışında evlendirilmek üzere yurt dışına götürülmek istenen çocuk ve gençlerin ülke sınırları dışına çıkartılmasını önlemek için yurt dışına çıkış yasağı koyma'' yetkisinin de 36 kez kullanıldığı belirtildi.

İngiltere'de her yıl 5 bin çocuk ve gencin bu durumla karşı karşıya kaldığı tahmin ediliyor. Uzmanlar, gerçek sayının, bu tür olayların gizli kalması nedeniyle hiçbir şekilde tespit edilemediğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*