İngiltere'den Rusya'ya sert uyarı

İngiltere'den Rusya'ya sert uyarı.14607
  • Giriş : 13.08.2008 / 14:12:00

İngiltere, Rusya'nın Gürcistan'a girmesini "küstahça bir saldırganlık" olarak nitelendirerek kınadı ve "Rusya, uluslararası sorumluluklarını yerine getirmezse bunun siyasi sonuçlarına katlanır" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI: "RUSYA ULUSLARARASI SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEZSE SİYASİ SONUÇLARINA KATLANIR"

İngiltere, Rusya'nın Gürcistan'a girmesini "küstahça bir saldırganlık" olarak nitelendirerek kınadı ve "Rusya, uluslararası sorumluluklarını yerine getirmezse bunun siyasi sonuçlarına katlanır" ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Rus tanklarının egemen bir komşu ülkenin sınırlarından içeri girdiğini görmek çok sayıda kişinin ürpermesine yol açtı. Bu, kesinlikle 21. yüzyılda uluslararası ilişkilerin sürdürüleceği tarz değildir" dedi.

Miliband, AB Dışişleri Bakanlarının Brüksel'deki olağanüstü toplantısı başlamadan önce yaptığı açıklamada, "Rusların uluslararası sistemde hakları olduğunu, ama bunların sorumluluklarla birlikte var olduğunu anlamalarını sağladığımızdan emin olmak zorundayız. Ve eğer sorumluluklar yerine getirilmezse, bunun Rusya için siyasi sonuçları olacaktır" diye konuştu.

ÇATIŞMALAR DURDU, SIRA BÖLGEDE ORTAYA ÇIKAN DRAMI SONA ERDİRME ÇALIŞMALARINDA

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in operasyonu sona erdirme talimatının ardından çatışmalar yok denecek seviyeye gelirken, gözler Gürcü birliklerinin Tshinvali'ye girmesinin ardından Rusya'ya akın eden mültecilerin durumuna çevrildi.

Rusya'nın Vladikavkaz kenti yakınlarında bulunan Güney Osetyalı mültecilerin geri dönüşüne ilişkin çalışmaların başlatılmasına rağmen, dün Güney Osetya'dan yeni mültecilerin bölgeye geldiği bildirildi.

İngilizce yayın yapan ''Russia Today'' televizyonu, Rusya'nın Güney Osetya sınırındaki mültecilerin durumuna dikkati çektiği yayınında, mültecilerin neredeyse tamamına yakınının birer yakınını kaybettiğini duyurdu.

Rusya'nın operasyonlarını durdurduğu ve Gürcistan'ın da önerilen barış belgesini kabul ettiği açıklamasına rağmen, Güney Osetyalıların tamamen barış gücü askerlerinin kontrolünde açılan insanı yardım koridorunda Rusya'ya gelmeye devam ettiği kaydedildi.

Gelen mültecilerden bazılarının 5 gün süren çatışmalar yüzünden aç ve susuz bir şekilde sığınaklarda saklandıkları için çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıktığı, bu kişilerin Vladikavkaz'daki hastanelerde ve Moskova'dan gönderilen seyyar hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Rusya'daki kampa yeni gelenlerin ilk olarak yakınlarını aradığı belirtildi. Rus yetkililer, Güney Osetyalı mültecilerin Rusya sınırına geldiklerinde ilk önce sınırdaki çadır kamplara alındığını, ancak buradaki sağlık koşullarının yaşlılar ve çocuklar için uygun olmamasından dolayı kısa bir süre içinde daha iyi barınma koşulları, okul ve hastanelerin bulunduğu değişik kentlere yönledirildiklerini ifade ettiler.

Yetkililer, Güney Osetya içinde oluşturulan insani koridordan Rusya'nın gıda ve sağlık malzemesinin yanı sıra jeneratörler gönderdiği, başkent Tshinvali'de Gürcü güçlerinin imha ettiği hastanenin yerine iki adet seyyar hastane kurulduğunu söylediler.

Rusya bölgenin yeniden inşası için yaptığı 400 milyon dolarlık yardım miktarını daha da artırırken, bazı Avrupa ülkeleri de bölgeye yardım taahhüdünde bulundu. Fransa bölgeye bir uçak dolusu tıbbi yardım malzemesi, Hollanda ve İspanya 500 bin avro nakit yardımı gönderdi.

Bölgeyi ziyaret eden Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoygu, bölgenin tamamen tahrip edildiğini, yeniden inşasının en az iki yıl alacağını belirterek, şunları söyledi:

''Ben burada 1992 yılında bulundum ve şu anda gördüklerimden son derece kötü şekilde etkilendim. Her yer yerle bir olmuş ve insanlar son derece büyük acılar içinde. Bu durumun bir daha tekrarlamamasını umarım. Güney Osetya yetkilileriyle neye ihtiyaçları olduğu ve kendilerine ilk etapta yapabileceğimiz yardımların neler olabileceği konusunu görüştüm. Öncelikle gaz, su, elektrik ve hastane gibi alt yapı konularını çözeceğiz. İhtiyaç duyulacak her şeyi getirdik.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*