İngiltere'den Taliban itirafı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Taliban ile mücadele konusunda kimsenin yeterince çaba harcamadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk kez Afganistan’a gelen Beckett, Taliban konusunda Pakistan’ın rolü konulu basın toplantısında bir soru üzerine, "Tüm içtenliğimle söylemem gerekir ki kimse Afganistan’daki güvenlik sorunuyla mücadele konusunda yeterince çaba harcamadı" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile NATO ve koalisyon güçlerinin askeri liderleriyle bir araya gelen Beckett, "Eğer yeterince çaba harcasaydık şimdiye kadar olandan daha fazla başarı elde ederdik" diye konuştu.

Beckett, Afganistan’da olduğu kadar Pakistan’da da birçok zarara neden olan bu sorunların üstesinden gelmek için daha fazlasının ve işbirliğinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai de "uyuşturucudan elde edilen gelirin terörizmi beslediğini" belirterek, "hükümetin Afyon kaçakçılığıyla mücadele konusunda kararlı olduğunu" söyledi.

Karzai ayrıca, İngiltere’nin Afganistan’ın güneyine yaklaşık 1400 takviye asker göndereceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İngiltere, önceki gün, Afganistan’daki askerlerine 1400 kişilik takviye kuvvet göndereceğini açıklamıştı. Genellikle Helmand eyaletinde görev yapan İngiliz askerlerinin sayısı, takviyelerle 7700’e ulaşacak. Afganistan’da çoğu ABD öncülüğündeki NATO askerleri olmak üzere 45 bin yabancı asker bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious