İngiltere'den Türkiye'ye destek

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

AP raporu öncesi İngiltere, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye raporunu görüşmesi öncesinde Ankara'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdi.

İşçi Partisi'nin yıllık olağan kongresinde konuşan Beckett, AB'nin genişlemesinin "kurucularının barış için umudunu gerçekleştirdiğini" belirtti. Beckett, Türkiye'nin üyeliğinin farklı kültür ve inançları bir araya getireceğini söyledi. İngiliz bakan Beckett, "Türkiye başarılı bir şekilde üye olursa kültürler ve dinlerarasındaki diyalog ve tartışmaya gerçek bir katkı olur." diyerek Ankara'nın üyeliğine destek verdi.

İngiltere, Türkiye'nin üyeliğine tam destek veriyor. Ankara, Londra'nın AB dönem başkanlığını yürüttüğü sırada 3 Ekim 2005'te üyelik müzakerelerine başlamıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett, Washington ve Londra'nın terörle mücadelesinin İslam'la savaş olmadığını savundu. Beckett, "Bazılar İngiltere ve ABD'nin İslam'a karşı savaş vermekle suçluyor. O halde neden Türkiye'nin üyeliği için mücadele veriyoruz? O halde neden ABD, Türkiye'nin üyeliğine bu kadar destek veriyor?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious