İngiltere'den Türkiye'ye 'İslam heyeti'

İngiltere'den Türkiye'ye 'İslam heyeti'.13535
  • Giriş : 06.11.2008 / 21:43:00

İngiltere, Türkiye’ye “İslam heyeti” gönderiyor. Tanınmış İngiliz Müslümanlardan oluşan bir heyet, 10-14 Kasım günlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Dışişleri Bakanlığınca finanse edilen bir program çerçevesindeki geziye katılacak heyet üyeleri, “Türkiye'ye diyalog için ve özellikle AB üyeliğine desteğimizi ve bölgede oynadığı kilit stratejik rolüne onayımızı ifade etmek üzere gidiyoruz” dediler.

Heyetin Türkiye ziyaretine ilişkin olarak İngiltere Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, tanınmış İngiliz Müslümanlarından oluşan bir heyetin, Türkiye'nin önde gelen şahsiyetleriyle görüşmek üzere 10 Kasım'dan itibaren ülkeyi ziyaret edeceği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ziyaretin amacı, “Avrupa'daki modern İslam'a ilişkin olumlu mesajlara vurgu yapan ortaklıklar oluşturmak ve aşırı söylemlere meydan okumak” olarak ifade edildi.

Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı sitesine göre heyette yer alacak altı önde gelen İngiliz Müslümanları şöyle: Aftab Malik (bilgin ve yazar), Shaista Gohir (İngiltere Müslüman Kadınları Ağı Direktörü), Dr. Anas Al-Shaikh-Ali (akademisyen), Dr. Zahoor Qureshi, (İngiltere İslami Derneği Başkanı), Navid Akhtar (gazeteci), Fatim Kurji (Hukukçu).

Sitede ayrıca, heyet üyelerinin Türkiye gezisine ilişkin açıklamalarına da yer verildi. Üyeler, şunları söyledi: Türkiye'ye diyalog ve karşılıklı ilgi alanı olan konularda görüşmek, özellikle Türkiye'nin AB üyeliğine desteğimizi ve Türkiye'nin bölgede oynadığı kilit stratejik rolüne onayımızı ifade etmek üzere gidiyoruz. Aynı zamanda toplumlarımızın iki ülkeyi tehdit eden aşırı unsurlara ilişkin olarak nasıl hareket edebileceği konusunu da ele alacağız.

Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı sitesinde bakanlığın 2005 yılından beri 25'den fazla benzer heyete sponsonluk yaptığı belirtilirken 2008 yılında bu çerçevede Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Pakistan, Libya ve Mısır'a ziyaretlerin düzenlendiğine dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*