İngiltere'den Türkiye'ye 'sağlam' destek

İngiltere'den Türkiye'ye 'sağlam' destek.9349
  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Avam Kamarası Başkanı Jack Straw, İngiliz hükümeti ve parlamentosunun Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine destek konusunda sağlam bir duruş sergilemeyi sürdürdüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Straw, İşçi Partisi’nin Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Enfield bölgesinin milletvekili olan göçten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Joan Ryan’ın Türk toplumunun ileri gelenleriyle bir araya gelmek üzere parlamentoda düzenlediği toplantıya katıldı ve bir konuşma yaptı.

Kendisine Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemdeki en büyük başarısı olarak neyi gördüğüne dair sorular yöneltildiğini anlatan Straw, bu soruya her zaman Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin başlatılması kararının alındığı AB zirvesinde oynadığı rol olduğunu belirterek yanıt verdiğini ifade etti.

Türkiye’nin AB üyeliğine ilk başvurusunu 1960’lı yıllarda yaptığını hatırlatan ve Gümrük Birliği üyeliği sürecine dikkat çeken Straw, Türkiye’nin her zaman batının ve Avrupa’nın yakın bir müttefiki durumunda bulunduğunu, NATO’nun güçlü bir üyesi olduğunu ve soğuk savaş yıllarında önemli bir cephe görevi üstlendiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin bir değerler bütünü olduğunu ve Türkiye’nin de özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 4-5 yılda önemli bir reform sürecini başarıyla gerçekleştirerek bu değerler bütünüyle entegrasyonda önemli mesafeler katettiğini belirten Straw, KKTC’ye uygulanan izolasyonlar konusuna da değindi.

Straw, Dışişleri Bakanlığı döneminde yaşadığı en büyük hayal kırıklığının Annan planının adanın kuzeyinde kabul edilmesine rağmen güneyinde edilmemesi olduğunu belirtti. Straw, adanın iki kesiminde yapılan referandumların ardından AB tarafından alınan izolasyonların kaldırılması kararına dikkat çekerken, halihazırda KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılmasının mümkün olamadığına işaret etti. Straw, bu konuda KKTC halkının yaşadığı hayal kırıklığını paylaştıklarını belirtirken, İngiltere hükümetinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan izolasyonların kaldırılması için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini de vurguladı.

Straw, toplantıda yaptığı konuşmanın ardından da salondakilerle tek tek tokalaşarak tanıştı ve sohbet etti.

Jack Straw, bu sırada terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yazdığı kitabın tanıtımının bu akşam Avam Kamarası’nda yapılacağını hatırlatan ve "Sizce bu adil mi?" diye soran gazeteciye kaçamak bir şekilde, "Bu konuda bilgi edinmem gerek. Sorunuzu ancak bundan sonra yanıtlayabilirim" yanıtını verdi.

Bu arada, duruma müdahale eden Joan Ryan, Avam Kamarası Başkanını ortamdan hızla uzaklaştırdı.

Toplantıda konuşan Kuzey Enfield milletvekili ve İçişleri Bakan Yardımcısı Joan Ryan, Türk toplumunun İngiltere’de en hızlı büyüyen azınlıklar arasında bulunduğuna dikkat çekti ve Türklerin seçmen kütüklerine kayıt yaptırmakta isteksiz tutumuna karşı çıktı. Oy kullanmadan demokratik sürece dahil olmanın mümkün olmadığını vurgulayan Ryan, Türk toplumundan mutlaka seçimlerde oy kullanmaları ve böylece demokratik süreç içinde "seslerini duyurmalarını" istedi.

Ryan, İngiltere’de yaşayan Türklerin eğitim entegrasyon gibi sorunlarına da dikkat çekti ve dil sorununun aşılması ve entegrasyonun önündeki engellerin kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ryan, sorunların aşılmasında hafta sonlarında eğitim yapan Türk okullarının son derece önemli katkılarının sürmesi gerektiğini de ifade etti.

Toplantıya katılan Türk toplumunun ileri gelenleri de gerek Straw gerekse Ryan ile yaptıkları sohbetlerde sorunlarını dile getirdiler ve hükümetten beklentilerini ortaya koydular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious