İngiltere'nin çocuk alkoliklerle başı dertte

İngiltere'nin çocuk alkoliklerle başı dertte.3526
  • Giriş : 19.08.2007 / 09:16:00

İngiltere'de 47 yaşındaki bir kişinin bir grup genç tarafından dövülerek öldürülmesi, alkol tüketimiyle ilgili tartışmaları alevlendirdi. Polis, alkol kullanma yaşının 21'e çıkarılmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de üç çocuk babası Garry Newlove'ın bir grup genç tarafından dövülerek öldürülmesi, ülkedeki alkol tüketimine yönelik tartışmaları yeniden gündeme taşıdı. Cinayeti soruşturan Polis Müdürü Peter Fahy, ailelerin sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde, çocukların tedavisi için polise yetki tanınması isteğinde bulundu. Alkol kullanma yaşının 18'den 21'e yükseltilmesi talebine gösterilen tepkilere de değinen Fahy, alkol kullanan gençlerin hem suça maruz kalmak hem de suç işlemek konusundakendilerini tehlikeye attıklarını savundu. Fahy, bu konuda ihmali olan ailelere karşı belirli yaptırımlar uygulanması gerektiğini de kaydetti.

ALKOLİKLERİN YAŞI 12'YE DÜŞTÜ

Resmi kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre İngiltere'de alkol bağımlılığı yaşı 12'ye kadar düştü. Yetkililer, rekor sayıda genç ve çocuğun, alkol bağımlılığından kaynaklanan sorunlara hastanelere başvurduğunu belirtiyor. Doktorlar, alkol kaynaklı rahatsızlıkların artık küçük yaştaki hastalarda da sıklıkla görülmeye başladığını belirterek, genç ve çocuklar için özel klinikler açılması tavsiyesinde bulunuyorlar. Son araştırmalar, küçük yaştaki İngilizlerin, 10 yıl öncesine oranla iki kat fazla alkol tükettiklerini gösteriyor. Alkol endüstrisinin, küçük yaştakileri hedef seçmesinin de tüketimin artmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Katiller çocuk mahkemesinde

Gerry Newlove, geçen Cuma akşamı Warrington'taki evinin önünde bir aracı tahrip eden gençlerle tartışmış ve ardından saldırıya uğramıştı. Saldırıda ağır yaralanan Newlove, daha sonra hastanede hayatını kaybetti. Doktorlar, Newlove'un sol kulağında meydana gelen aşırı kan kaybı nedeniyle öldüğünü açıkladı. Saldırının sorumlusu olan gençler, çocuk mahkemesine çıkarıldı.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious