İngiltere'nin İran politikasında değişiklik olmayacak

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Jack Straw'un dışişleri bakanlığından alınmasının ülkenin dış politika çizgisinde bir değişiklik olacağı manasına gelmediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Blair aylık olağan basın toplantısında, "İran'a nükleer bir saldırı yapılacağı dair bir düşüncesi olan ya da bu konuda konuşan kimseyi bilmiyorum. Bu fikir tamamen absürd." dedi. Dışişleri bakanlığından alınan Jack Straw'un İran'a askeri müdaheleye karşı çıkması neticesinde görevinden olduğuna dair iddialar İngiliz basınında yer alıyordu. İngiltere'de 4 Mayıs'ta yapılan yerel seçimlerin ardından hezimete uğrayan Blair, kabine değişikliğine gitmişti. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakerelerine başlaması için yoğun çaba sarfeden Straw'un yerine Sağlık Bakanlığı görevinde bulunan Margaret Beckett gelmişti. Tony Blair, "Jack'ı İran ya da Amerikalılar yüzünden görevinden aldığım iddiası saçma. İran'ı işgal ya da bununla ilgili birşey yüzünden karar aldığım iddiası tamamen absürd." şeklinde konuştu. Blair, Straw'un yerine gelen Beckett'in dış politika çizgisinde bir değişiklik yapmayacağını söyledi.

Bu arada, İngiltere Başbakanı Blair, yerel seçimlerde zayıf gözükmesi sonucu partisi içinde görevden çekilmesi için yapılan eleştirilere "sürekli bu işi sürdürmeye niyetinin olmadığını ancak zaman çizelgesi ile görevi bırakmayı reddettiğini" söyledi. Blair, "2005 seçiminden önce söylediği gibi gelecek seçimlerden önce ayrılacağını fakat takvim vermenin hükümetin elini kolunu bağlayarak gerekli çalışmaları yapmasına engel olacağını" savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious