İngiltere'yi ayrılık korkusu sardı

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ı ayrılık korkusu sarmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere ve İskoçya'nın birleşmesinin 300. yıldönümde konuşan Hazine Bakanı Gordon Brown, Birleşik Krallık'ın parçalanmasına karşı uyarıda bulunmuştu. Birleşmenin gerçekleştiği 16 Ocak'ta pek kutlama yapılmazken İngiltere ve İskoçya'da yapılan araştırmalarda iki halkın da İskoçya'nın bağımsızlığına kavuşmasından yana olduğu ortaya çıktı.

İngiltere Toplumsal Eğilimler araştırmasının yıllık raporuna göre, İngiltere'de yaşayanların yüzde 44'i kendini İngiliz olarak görüyor. Bu oran 1996'da yüzde 52 olarak ortaya çıkmıştı.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da ayrılık yönünde duygular uzun zamandır varolan bu duygu İngiltere'ye yayılmaya da başladı. Bu gelişmeye paralel olarak İngiliz spor severler de uluslararası maçlarda birleşmenin simgesi olan kırmızı-beyaz-mavi bayrak yerine daha fazla St. George bayrağı olarak adlandırılan beyaz-kırmızı bayrağı dalgalandırıyor.

Ancak İskoç kökenli Bakan Brown, İngiltere'nin küçük bir dünya olarak çeşitli dinleri, ırkları ve etnik grupları barındırdığına dikkat çekti. Brown, "Birleşme taraftarlarının ayaka kalkarak ayrılıkçılara karşı koyması lazım." dedi. Başbakan Tony Blair de Bakan Brown'un bu açıklamasına destek vererek İskoçya'nın bağımsızlığını kazanmasının "çılgınca" bir adım olacağını savundu. Buna rağmen Başbakan Blair'in İskoçya ve Galler'e daha fazla özgürlük tanıdığı bir ortamda bu açıklamasını "ironik" olarak gözüküyor.

Bu arada, aynı araştırmada terör saldırısı ihtimali karşılık olarak uygulanan kısıtlamaların İngilizlerin kabul ettiğini de ortaya çıkardı. Araştırmaya göre İngilizlerin yüzde 70'i kimlik kartının uygulamaya geçmesine destek veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious